Sydney’de Dünyanın En Yüksek ‘Hibrit Ahşap’ Kulesini İnşa Edilecek..

0

Küresel yazılım şirketi Atlassian’ın Sydney’deki yeni merkezi için dünyanın en yüksek “hibrit ahşap” binasını inşa edilecek..

180 metre  mesafedeki 40 katlı yapı, ahşap kütle – birbirine bastırılmış yumuşak ağaç katmanları – ile inşa edilecek ve açık bahçelerin tepesinde bir cam ve çelik cepheye sahip olacak.

New York mimarları SHoP ve Avustralyalı BVN firması tarafından tasarlanan Atlassian binası, yüzde 100 yenilenebilir enerji ile çalışacak ve cephesinde güneş panelleri ile kendinden gölgeli pencereler kullanacak.

Atlassian’ın binanın karbon ayak izini azaltmak için önemli bir teknoloji olarak tanımladığı yumuşak ağaçları kaynaştıran bir teknik olan Mass Timber Construction’ı kullanacak.

İnşaat önümüzdeki yıl başlayacak ve 2025 yılında tamamlanacak.

Son derece ekolojik, hibrit ahşap yapılar  patladı. Rotterdam’nın önümüzdeki yıl Rotterdam’da 140m (459 ft) hibrit ahşap kule üzerinde çalışmaya başlaması bekleniyor.

2001 yılında Mike Cannon-Brookes ve Scott Farquhar tarafından kurulan Atlassian, kulenin 4.000 personele ev sahipliği yapacağını ve merkezi Sidney ticaret bölgesinde yeni bir teknoloji bölgesi oluşturacağını söyledi.

Farquhar yaptığı açıklamada, “İnşa ettiğimiz alan son derece sürdürülebilir ve son derece esnek olacak – işin geleceği için, yarının dünyası için ı olacak” dedi.