“TAG:YAKALANDIN” İNSAN BÜYÜSEDE İÇİNDEKİ ÇOCUK HER ZAMAN YAŞAR

0

Çocukken oynadığınız oyunları aklınızdan bir bir geçirin. Körebe, saklambaç, yakan top, ebelemece gibi birçok oyun aklınıza gelmiştir. Bu oyunların ortak noktası hiç kazanmamak hep sonsuz bir döngü içinde devam etmesi. Biz bitti dediğimizde bitmesi. Fakat bu oyunu bitirmezsek ne olur? Bunu hiç düşündünüz mü. Bazı kişiler bunu düşünmüş. Çocukken oynadıkları ebelemece oyununu hiç bitirmeme kararı almışlar. Çok ilginç, bitmeyen bir oyun. Bu kararı almalarındaki asıl sebepse beni çok derinden etkiledi. Etrafınıza bakın hepimiz çocukluk anılarımızı, dışarıda oynadığımız oyunları, mahalle arkadaşlarımız anlatır dururuz. Fakat kaçımızın yanında o çocukluk arkadaşımız var. Kaçımız onlarla görüşüyor. Bence bu soruyu sorduğumuzda çoğumuz sonbaharda ağaçtan dökülen yapraklar gibi oluyoruz. İşte bunu küçük yaşta fark eden arkadaşlarımız bu oyunu her yıl Mayıs ayı boyunca yapmayı planlıyorlar ve ileride hep buluşabilmek ve görüşebilmek için bir sebep olmasını sağlıyorlar. Çok ince ve etkileyici bir davranış.

Filmin ismi “TAG” Türkçesiyle “Yakalandın”. İsmiyle bir olan bir film. Filmin yönetmen koltuğunda Jeff Tomsic oturuyor. Oyuncularıysa filme çok iyi uymuş kişiler. Herbirini burda tek tek yazıcağım Mad Men’den bildiğimiz John Hamm, Hangover serisinden tanıdığımız Ed Helms, genelde aksiyon filmlerinde görünen yüzüyle Jeremy Renner, Jack Johnson ve Hannibal Buress. Beş kaliteli Hollywood oyuncu filmde beş yakın arkadaşı çok iyi bir şekilde oynuyorlar.

Şimdi filmin konusuna yukarıda kısaca bahsettik çocukluktan beri devam eden bir ebelemece oyunu var ortada. Ama çocukluktan beride ebelenmeyen bir kişi var aralarında o kişi Jeremy Renner’ın oynadığı Jery karakteri. Jery 30 yıldır arkadaşları tarafından hiçbir zaman ebelenememiş. Bu oyunun dünyadaki en iyisi. Filmin başında Bob ( kendisi zengin olan kişi arkadaşlar arasında) kendi şirketinde The Washington Journalist’ten gelen bir gazeteciyle röportaj yaparken arkadaşı Hoagie tarafından ebelenir. Bu durum gazeteci kızın ilgisini çeker ve bu hikayeyi takip eder arkadaşlarla birlikte. Hoagie bu sefer Jery’i ebelemeyi kafaya koyar ve bütün arkadaşları tekrardan toplamaya karar verir. Tek tek her arkadaş toplanır ve amaç Jery’i ebelemek haline gelir. Tam bu sırada da Jery evlenmek üzeredir.( bu düğüne arkadaşları davetli değildir.) Sonrasında bütün hikaye Jery düğün arifesinde ebelemek olan bu arkadaşların eğlenceli hikayelerini izliyoruz.

Kesinlikle seyretmenizi tavsiye ediyorum bu filmi. Hatta bu filmi seyrettikten sonra çocukluk arkadaşlarınızla tekrardan buluşmayı bence bir düşünün. Asıl zor olan arkadaşlığı uzun süre devam ettirebilmektir. Hayatınızın her dakikasından zevk alın ve arkadaşlarınızı unutmayın.

Yazımı filmin içinde geçen çok güzel bir sözle bitirmek istiyorum. “Bir zamanlar biri “Oyun oynamayı yaşlandığımız için bırakmayız. Oyun oynamayı bıraktığımız için yaşlanırız” demiştir.”


Not:TAG filmi gerçek bir hikayeden esinlenmiştir. Gerçekte bu oyun 10 arkadaş tarafından düzenlenmektedir ve bu arkadaşlar filmin esin kaynağı olmuştur. Burada da bu arkadaşların oyunlarını ve kendi hikayelerini anlatan kısa bir video var.