Tamirden sonra, SOCAR petrolünü Bakü-Novorossiysk boru hattından göndermeye başladı.

0

Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR, kuzey ihracat yolu olan Bakü-Novorossiysk boru hattı üzerinden Mart ayından bu yana yapılan onarımın ardından petrol pompalamaya başladığını SOCAR halkla ilişkiler ve etkinlikler departmanı başkan yardımcısı İbrahim Ahmadov’a açıkladı.

Ahmadov , bu boru hattı üzerinden Novorossiysk’e ve oradan dünya pazarlarına yaklaşık 320.000 ton petrol göndermeyi planladığını bildirdi. Bu yılın üçüncü çeyreğinde Temmuz ve Ağustos aylarında bu hacmin 80.000 tonu dahil Eylül ayında 160.000 ton.

Azerbaycan, boru hattının Azerbaycan kısmının onarımı nedeniyle bu yıl Mart ayında Bakü-Novorossiysk boru hattı üzerinden petrol pompalamayı askıya almıştı.

Rus boru hattı şirketi Transneft, bu yıl için bu rotadaki Azerbaycan petrolünün tedarikine ilişkin genel planların değişmeden kaldığını bildirdi – 1,3 milyon ton petrol. Transneft’in istatistiklerine göre, Azerbaycan petrolünün Ocak-Mart 2019’da Bakü-Novorossiysk boru hattı üzerinden geçişi 249.500 ton olarak gerçekleşti.

SOCAR’ın Pazarlama ve Ekonomik İşlemler Departmanı’na göre, Azerbaycan, 2019’da Bakü-Novorossiysk boru hattına 1,3 milyon ton petrol pompalamayı planlıyor. Azerbaycan, bu yol boyunca 1997’den beri petrol taşıyor.