Teksaslılar Korku İçinde Göçmen Seçmen Sayısı Giderek Artıyor.

0

Pew Araştırma Merkezi’nden yapılan yeni bir analize göre, ülke çapındaki göçmen seçmen sayısı 2000 yılından bu yana neredeyse iki katına çıktı.

Teksas’ta, ise bu  vatandaşlar eyaletteki tüm seçmenlerin yaklaşık% 10’unu oluşturuyor.

Ülke çapında, yaklaşık 23,2 milyon göçmen bu yıl oy kullanmaya hak kazanacak ve yaklaşık 1,8 milyonu Teksas’ta yaşıyor.

Peki Teksas siyaseti üzerindeki etkileri ne olabilir?

Pew Araştırma Merkezi’ndeki küresel göç ve demografi araştırmaları direktörü Mark Hugo Lopez, bu seçmenlerden bazılarının, Trump yönetimi tarafından yapılan göç politikası değişiklikleriyle sandık başına gitmeye motive olabileceğini söyledi.

Lopez, “Bu grubun oylamaya daha fazla ilgi duyması mümkündür çünkü değişen süreçlerden kendileri aktifleşiyorlar” dedi. “Latin göçmenler sürekli olarak göç reformunu tartışması en büyük endişe olarak sıraladı.”

Başkan Donald Trump, çeşitli yürütme eylemleri yoluyla göçmenlerin ABD’ye kabul edilme şekillerini ve yasal statülerini  yeniden şekillendirdi. Sadece bu hafta, göçmenlerin finansal istikrarını test eden yeni bir dizi kural yürürlüğe girdi ve uzmanlar ABD’ye yasal göçmenlik seviyelerini sınırlayacaklarını söylediler

Lopez, bu göçmenlerin hepsinin aynı partiye oy vereceğini varsaymanın güvenli olmadığını ekledi, çünkü göçmenler farklı  ülkelerden geliyorlar.

Pew Araştırma Merkezi’nin analizi, ülkedeki 23 milyon uygun göçmen seçmenin çoğunun İspanyol veya Asyalı olduğunu tespit etti:

7.5 milyon İspanyol.
6.9 milyon Asyalı.
4.8 milyon beyaz.
Ve 2,3 milyon siyah.
Texas Politics Project’in araştırma direktörü Joshua Blank, seçmen sıralamasında yeni olmaları gerekmediğini, 1.8 milyon vatandaşlığa sahip vatandaşın birçoğunun zaten oy kullanacağını akılda tutmak önemlidir dedi.

Bu seçmenler hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler için oylama tabanlarını genişletme fırsatı sunuyor.

Blank, “Cumhuriyetçiler geleneksel olarak ve daha yakın zamanda ortaya çıkan ancak nüfusu artmayan daha yaşlı beyaz seçmenlere güveniyorlardı.” Dedi. “Demokratlar beyaz ilericilerin üslerinin bir parçası olmasına güveniyorlar, ancak beyaz olmayan seçmenler seçim rekabetçiliğine giden yolda gittikçe daha önemli hale geliyor.”

Blank ekledi Demokratlar için yokuş yukarı savaş, bu beyaz olmayan grupların oy verme olasılığı istatistiksel olarak daha azdır.

Blank, “Hispanikler, Afrikalı Amerikalılar veya Asyalılar arasındaki nüfusun nüfus payına uygun olduğunu görmüyoruz” dedi.

Teksas Demokrat Partisi’nin seçmen genişleme direktörü Luke Warford, Teksas Demokrat Partisi’nin son yıllarda devlette ivme kazanma stratejisinin Teksas’taki kayıtlı olmayan seçmenlerin katılımını sağlamaya odaklandığını söyledi.

Parti , bu Teksaslıların yaklaşık 2.6 milyonunun genç ve daha çeşitli demografik özelliklerine dayanarak potansiyel Demokratlar olduğunu tahmin ediyor.

“Seçmen kaydı devletin çeşitliliğini yansıtıyorsa, Teksas’ın Demokrat olacağını biliyoruz” dedi.

Bu potansiyel seçmenlere ulaşmak için Warford, partinin Latino, Asyalı Amerikalı, Pasifik Adalı ve engelli topluluklarından daha fazla organizatör tuttuğunu söyledi.

“İnsanları topluluklarına kaydettirmek için çalışan organizatörler yapıyoruz” dedi. “Mümkün olduğunca kapsayıcı olmaya çalışıyoruz.”

Pew Araştırma Merkezi’nin analizine göre, en fazla sayıda göçmen seçmenle Teksas ilk beş eyalet arasında yer alıyor:

5.5. milyonu Kaliforniya’da yaşıyor.
2.5 milyon New York’ta yaşıyor.
Florida’da 2,5 milyon yaşıyor.
Teksas’ta 1.8 milyon kişi yaşıyor.
New Jersey’de 1,2 milyon yaşıyor.
Pew Araştırma Merkezi geçtiğimiz Mayıs ayında bildirdiğine göre , Latinler ve Asyalılar arasında 2018 seçimlerindeki katılım, vatandaşlık için ABD’de doğanlara göre daha yüksekti .

 

Texas GOP başkanı James Dickey, Teksas Cumhuriyetçi Partisi’nin daha fazla seçmen kaydetmeye çalıştığını ve uzun zamandır vatandaşlığa kabul edildiğini söyledi.

Dickey yaptığı açıklamada, “Teksas Cumhuriyetçi Partisi’nin, Teksas ve Amerika Birleşik Devletleri’nin dünyanın herhangi bir ülkesinden daha fazla fırsat sunduğunu bildikleri için buraya gelen birinci nesil Amerikalı olan birçok üye ve adayı var” dedi. “Parti, büyük ülkemize gelenleri yasalarımıza saygı duyacak şekilde sürekli olarak memnuniyetle karşıladı.”