Televizyon teknolojilerine bir yenisi eklendi: İlk Açıklayan Oldu

0

CES 2016’da televizyon modellerindeki HDR teknolojini kullanmaya başladığını açıklayan ilk şirket Panasonic oldu.

‘DX900’ adında yeni bir televizyon ailesi tanıtan şirket, HDR ile LED teknolojisini birleştiriyor. 58 inç ile 65 inç arasındaki ekrana sahip olan modellerde yer alan bu yeni teknolojinin yanı sıra canlı görüntüler konusunda verilen sertifikalardan biri olan ‘Hollywood Cinema eXperience plus’a da sahip durumda. Yeni modelin önümüzdeki günlerde satışa çıkması bekleniyor.

HEM OLED HEM HDR

CES 2016’nın en dikkat çeken bölümlerinden biri olmayı başaran LG, HDR teknolojisine sahip olan modellerini tanıttı. ‘65B6’ serisi televizyon modellerini ilk kez tüketicilerin beğenisine sunan şirket, hem HDR hem de OLED teknolojilerini birleştirdi. Böylelikle şu ana kadar televizyon ekranlarında ulaşılan en gerçekçi renklere ulaşıldığı ifade ediliyor.

65 inç ve 77 inç olmak üzere iki farklı ekran boyutuyla sunulan modellerde ayrıca sihirli kumanda ve webOS 3.0 akıllı TV işletim sistemi yer alıyor.

ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen dünyanın en büyük fuarı CES 2016’da tanıtılan yeni televizyonların özelliği ise Yüksek Dinamik Aralık (HDR). Kullanıcılara daha canlı renkler sunan bu yeni teknolojiye sahip olan markalar ise LG, Panasonic, Samsung ve Sony oldu.

HD, Full HD, 3D ve 4K… Son 10 yıldan beri televizyon teknolojilerinin sahip olduğu özellikler bu şekilde sıralanıyor. Ancak yeni teknolojiler de yolda. ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen dünyanın en büyük teknoloji teknoloji fuarı Consumer Electronics Show (CES) 2016’da televizyon üreticileri son yeniliklerini tanıttı.

Hürriyetin haberine göre. Toshiba TNB’nin davetiyle katıldığımız CES 2016’da televizyonlardaki yenilik High Dinamic Range (HDR) oldu. Yani koyu ve aydınlık alanlardaki renklerin dinamik bir şekilde dengelenmesiyle daha iyi bir görüntüye ulaşma teknolojisi. Sıradan televizyonlara göre milyonlarca yeni renk ekranlarda yer alırken siyah ile beyaz arasındaki denge maksimum düzeye çıkıyor. Bu sayede ise izlenen videolar göze daha doğal ve canlı geliyor.

PREMIUM ETİKETİ GELDİ

HD çözünürlüğe göre 4 kat daha fazla çözünürlük sunan 4K televizyon modellerinde yer alan yeni teknoloji ‘Ultra HD Premium’ etiketiyle temsil edilecek. Bu yeni teknolojiyi ise birçok televizyon üreticisi modellerinde kullanmaya başladı. CES 2016’da ilk kez sahneye çıkan modeller, ‘HDR’ özelliği ile tüm dikkatleri üzerine çekiyor.

HDR teknolojisini yeni modellerinde kullanan şirketler ise LG, Panasonic, Samsung ve Sony oldu. Yakından inceleme fırsatı bulduğumuz bu modeleri bir araya getirdik.

ÜÇ FARKLI MODELLE ÇIKTI

Yeni HDR teknolojisine adapte olan şirketlerin başında yer alan Sony, 3 farklı modeli tüketicilerin beğenisine sundu. ‘XBR-X930D’, ‘XBR-X940D’ ve ‘XBR-X850D’ adındaki modeller, Ultra HD Premium etiketine sahip.

Ekran boyutları 55 inç ile 75 inç arasında değişen bu modeller, Android işletim sistemine sahip. Dolayısıyla Google Play’de yer alan uygulamalar bu modellerde kullanılabiliyor. Android işletim sistemine sahip akıllı telefon ve tabletlerin ekranlarındaki içerikler ise ‘Google Cast’ özelliği ile televizyon ekranlarına yansıtılabiliyor. Sony’nin yeni modelleri önümüzdeki haftalarda satışa çıkacak.

OYUN KONSOLUNA GEREK YOK

Televizyon konusunda önemli bir pazar payını elinde tutmayı başaran Samsung, fuarda ‘KS9500’ serisini tanıttı. Rakipleri gibi HDR teknolojisine sahip olan bu ürün ailesinin ekran boyutu seçenekleri 49 inç ile 88 inç arasında değişiyor.

4K çözünürlüğe sahip olan bu modelde aynı zamanda PlayStation Now ve Gamefly servislerine sahip. Bu servisler ise kullanıcıların oyun konsolu satın almadan aynı içeriklere sahip olabilmesini sağlıyor. Samsung KS9500 serisi televizyonların satış fiyatları 1500 dolar ile 20 bin dolar arasında değişiyor.