TESK’den okul servis uyarısı

0

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2015-2016 eğitim ve öğretim döneminin başladığını dikkati çekerek, “korsan ve yardımcı personeli olmayan servis araçlarından uzak durulmasını” istedi.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla birlikte, çok sayıda korsan servis aracının “servis” işine girececeğini belirterek, okulların çevresinde korsan servis araç işletmecilerinin çoğalmaya başladığını belirtti.

Geleceğin teminatı çocukların daha güvenli bir eğitim ve öğretimi için, mutlaka yardımcı personeli ve ilgili mesleki odaya kayıtlı olan 54 bin 886 servis araçlarından birisinin tercih edilmesinin doğru olacağını vurgulayan Palandöken, tüm velilerin servis ücretlerinde odanın belirlediği fiyat tarifesini baz almalarını istedi.

Çevrelerindeki korsan servislerin “biz, ucuza taşırız” tuzağına düşmemeleri konusunda velileri uyaran Palandöken, okul yönetimlerinin de servis araçlarına bakımları, hijyen ve yardımcı personel konularında uyarılarda bulunması gerekmektedir.

Servislerde rehber personel bulundurmayan servis araç ve şirketlerinin Servis Araçları Odasına bildirilmesi gerektiğini belirten Palandöken, emniyet yetkililerinin, servis araçlarının kurallara uygun olup olmadığını denetleyerek, kaçak çalışan korsan servis araçlarını tespit ederek çocukların can güvenliğini sağlamalı.