Texas Bir ülke Olsaydı, Petrolde ilk 10 da Olurdu.

0

Texas’la birlikte ABD’nin petrol üreticisi ve tüketici olarak durumunu analiz etmekte fayda var.Texas, bu yıldan beri daha fazla petrol üretiyor. Uzmanlar, önümüzdeki birkaç yıl içinde hacminin daha da büyüyeceğini düşünüyor.  Yakında bazı OPEC ülkelerinin üretimini geçeceği söyleniyor.

ABD Petrol denince ilk akla gelen yer Teksasdır. Teksas bir ülke olsaydı , dünyadaki ilk 10 petrol üreticisi arasında yer alacaktı. Ve bir sonraki yıl içinde, Teksas İran ve Irak’ı geride bırakarak ilk beş arasında yer alabilir.Bu veriler doğrudur.Bu da Kısmen Teksas’ta geliştirilen teknoloji ile Amerikan  insanının yaşamı için hayati öneme sahip yakıtın arzını artırması ve fiyatını nispeten sabit tutulmasını önemi de vardır.

Petrol’da verim artırımı teknolojinin kullanımı yayıldıkça, dünyanın bazı bölgeleri için bağımsızlık ve daha fazla özgürlük tartışmaları da doğal olarak gelebilir.

Gelişen teknolojiye göre, Kuzey Teksas’taki Barnett Shale’de kaya gazı  ve ardından Güney Teksas’taki Eagle Ford Shale’da  petrolde  yatay sondajla  üretimde artış artmaya başladı.  Batı Teksas’taki Permian Havzasını yeniden öne çıkmaya başladı. IHS Markite göre, Batı Teksas’taki petrol üretiminin, Suudi Arabistan dışındaki OPEC ülkelerinden 2023 yılına kadar günde 5.4 milyon varile ulaşacağı tahmin ediyor. Bu yıl Teksas’ın toplam petrol üretimi günde yaklaşık 4 milyon varil oldu.

IHS göre, Teksas üretiminin 41.000 yeni kuyu ve 308 milyar dolarlık yatırım nedeniyle 2023 tahminine ulaşacağı  tahmin ediliyor.

 

Küresel güç dengesi, parçalanmalar ve yeni oluşumlarla değişiyor. ABD, OPEC ülkelerine, petrol arzına veya petrol fiyatlarının sabit kalmasına bağlı olmak zorunda olmadığını Texas’da ve ABD tartışılmaya başlandı.Dünyanın diğer bölgelerinde, petrol üretici ve tüketici  tekellerinde parçalanmanın olması mümkündür. Örneğin, Avrupa – bölgeleri, Rusya gibi büyük petrol üreten ülkelere olan bağlılıklarını da kesebilirler.