TİKA’dan Tayland’da cami restorasyonu

0

TİKA’dan yapılan yazılı açıklamada, giriş kapısının üzerinde Sultan 2. Abdülhamid’in gönderdiği Osmanlı devlet arması bulunan Bang Uthit Camisi’ndeki yenileme çalışmalarının sona erdiği bildirildi.

Açıklamada, Taylandlı Müslümanların hilafete bağlılıklarını ifade etmek için caminin giriş kapısının üzerine işlediği Osmanlı Devlet armasının da altın varakla kaplanarak, koruma altına alındığı belirtildi.

Cami ve külliyesinin Bangkok’ta yüz yılı aşkın süredir hizmet verdiği, mutfağında pişirilen yemeklerin her gün ihtiyaç sahibi ailelere dağıtıldığı ve medresesinde dini eğitim verildiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca tamamlanması 4 ay süren restorasyon çalışmasında, mihrap, minber ve kürsünün Türkiye’den giden mermerlerle yeniden yapıldığı, ayrıca camiye asma kat inşa edilerek kadınlar için namaz kılma yeri oluşturulduğu, restorasyon kapsamında, Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin izleri camiye kalıcı olarak işlenmesi için minaresi olmayan camiye Selçuklu tarzı bir de minare yapıldığı bilgisine yer verildi.