Tokyo ‘da Çay Seremoni ile İçilir.

0

 Büyük Çay içme Serenomisi Ekim ayında Tokyo’da iki mekanda yapıldı. Daha fazla insanın geleneksel Japon çay törenini rahatça deneyimlemesini sağlamayı amaçlayan yıllık etkinlik, Tokyo belediyesi ve Tokyo Sanat Konseyi tarafından düzenlendi.

1587’de Kyoto’da lord Toyotomi Hideyoshi’nin  düzenlediği geniş çaplı bir çay töreninden esinlenen etkinlik, 2008’den beri düzenleniyor. Organizatörlere göre geçen yıl toplam 210.000 katılımcı törene iştirak etti.

Organizatörler, Tokyo Büyük Çay Töreni sonbahar geleneği olarak kabul edildiğinde, yurtdışından katılımcı sayısının istikrarlı bir şekilde arttığını söyledi. Bu yıl çay törenleri 5 ve 6 Ekim tarihlerinde Koganei’deki Edo-Tokyo Açık Hava Mimari Müzesi’nde ve Edo döneminde (1603-1867) Daimyo  bahçesi olan Hamarikyu Bahçelerinde yapıldı. 19 ve 20 Ekim tarihlerinde  etkinlik boyunca, açık ve kapalı çay törenleri için alanlar kuruldu ve katılımcılar çeşitli okullardan çay töreni ustaları tarafından hazırlanan çayın tadını çıkardılar.

Etkinlik sırasında yabancılar arasında en popüler oturum açık çay töreni oldu. Katılımcılar Japonca ve İngilizce dillerinde açıklamaları dinlerken çay içtiler.

serenomide kullanılan aletler

ABD’nin Maine eyaletinden mezun olan 24 yaşında bir üniversite öğrencisi Gillian Ford, gezisi sırasında Hama-rikyu Bahçelerindeki etkinliğe katıldı. Etkinlik için bir metro istasyonunda tesadüfen bir reklam gördüğünü söyledi.

Ford, bir gezi sırasında nadiren karşılaşılan çok güzel bir töreni deneyimleyebildiği için etkilendiğini ve mutlu olduğunu ifade etti.

 

Etkinlik süresince Hama-rikyu Bahçeleri’nde, yabancıların ikebana çiçek aranjmanı ve kimono  gibi geleneksel kültürel deneyimlerin tadını çıkarabilecekleri programlar da düzenlendi.

Kaynak:japannews