Trump, ABD Ekonomisine “Sihirli Dokunuş” Yapabildi mi?

0

Alternet.org’dan Cody Fenwick’in değerlendirmesi,

Başkan Donald Trump’ın hayranı olmayanlar bile, Amerikan ekonomisinin eski günlerine gelmesi  için ona kredi veriyorlardı. Daha önce bunun büyük ölçüde yanlış yönlendirilmiş olduğunu savundum. Başkanların ekonomi üzerindeki etkilerini değerlendirmek zor ve genellikle abartılıyor.

Ancak Cuma günü yayınlanan yeni veriler, Trump’ın ekonomik cesaretinin iddialarını baltalayarak yönetiminin sözde büyümeye neden olan vergi indirimleri ve kuralsızlaştırması konusundaki mitleri savundu.

ABD’nin yeni verilerine göre, ABD ekonomisi 2019’un ikinci çeyreğinde yalnızca yüzde 2,1 oranında büyüdü. Ekonomik Analiz Bürosunun açıklamaları böyle..

Büro, “İkinci çeyrekte reel GSYİH’daki yavaşlama, stok yatırımındaki, ihracattaki ve kalıcı olmayan sabit yatırımlardaki düşüşleri yansıtıyor” dedi. Başka bir deyişle, işletme yatırımı gecikmekte – ki bu tam olarak GOP’un 2017 vergi indirimlerini teşvik etmesi gereken şeydi. Ancak, vergi indiriminin büyümeyi gerçekten güçlendireceğini önerecek hiçbir delil yok..  düşük vergileri her şeyin çözümü olarak görenler boşuna  umut bağladılar.

Aynı zamanda, ABD imalat sektörü “durgunluk ” içinde yer alıyor. Etkileyici büyüme için Federal Rezervi suçlamaktan yorulan kendisini “boynumuza sarılı bir çapa” olarak niteleyen Trump…düşüncesine inan yok.

Trump’ın agresif ticaret politikalarının daha iyi bir büyüme için ciddi bir engel teşkil edebileceği ortaya çıktı.

Bazı yorumlarda, “Ticaret savaşları, ekonomik büyümeyi yavaşlatan ticari yatırımları körüklemektedir” denildi . “ABD’deki yerel etkilerin yanı sıra, denizaşırı ekonomik büyüme üzerinde de ürpertici bir etkisi ” olduğu konuşuluyor.

Bu arada, hükümet harcamalarının gerçekte büyüme oranının daha fazla düşmemesine yardımcı olduğu görülüyor. Büro, federal, eyalet ve yerel yönetim harcamalarının, tüketici harcamalarına ek olarak, başka yerlerdeki düşüşleri bir miktar telafi ettiği görülüyor. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 3,1 büyüme kaydedildi, ki bu oldukça iyi; ve ikinci çeyrek büyümesi, gelecekteki raporlarda yukarı doğru (veya diğer yandan aşağı doğru) doğru olarak yorumlnabilir nereden baktığınıza bağlı..

Politico’nun Victoria Guida’sı, yeni verinin şu an için yeterince iyi olmadığını, geçen yılın daha kötü göründüğünü ifade etti.

“başkanın artık bir yıllık% 3 + büyüme oranı bile talep edemeyeceği görünüyor, geçen yılki GSYİH rakamları% 2.5’e düştü . ”  “Tüm vergi indirimleri ve serbest bırakma işlemlerinden sonra, büyüme Obama’nın zamanını yakalamıyor. ”Ve açık olalım – Beyaz Saray’ın başarısını kendi standartlarına göre ölçüyoruz. Temmuz 2018’de ABD Ulusal Ekonomik Konseyi’nin yöneticisi Larry Kudlow’un “GSYİH’nın yüzde 3’ ünü elde ettiğimizi ”söyledi. Bu iddiadan bu yana geçen dört çeyreklik büyüme, 2018’in son çeyreğinde yüzde 1,1 ile düşük olarak yüzde 3,1’de gerçekleşti.

“Ekonomi şimdi yüzde 3’e ulaştı. Kimse yakın bir yerde olacağımızı düşünmedi. Sanırım 4, 5 ve belki yüzde 6’ya bile gidebiliriz. ”- Donald Trump, 16 Aralık 2017 bunları söylemişti.

Ticaret Bakanlığı bugün GSYH büyümesinin ikinci çeyrekte% 2,1’e düştüğünü açıkladı. Hükümetin ülkeye kazandırdığı ekonomik artışı ne olursa olsun, Cumhuriyetçi Partinin teşvik edici bir kaynak olarak kullandığı devlet harcamalarından geldiği görülüyor. Kurumlar vergisi indirimlerinin doğrudan teşvik etmenin bir alternatifi olduğu varsayılmıştı. Ekonomiyi doğrudan harcama yoluyla değil, daha fazla yatırımı teşvik ederek desteklemenin bir yolu olmalıdır. Ancak, vergi kesintileri federal bütçede bir delik açarken bile, bu yatırımın ortaya çıkmasını bekliyoruz.

Bunların hiçbiri elbette ekonominin bir felaket olduğunu söylemek doğru değildir. (Değil ama bazı uğursuz işaretler olsa da). Geçmişte tartıştığım gibi, Başkanın ekonomi üzerindeki etkisi genel olarak abartılıyor. ABD hükümeti ve küresel güçlerin yürüttüğü geniş yelpazedeki politikaların nedenini ve etkisini ortaya koymak olağanüstü karmaşık bir çabadır.

Ancak, ekonominin yükselmemesi halinde, Başkanın ekonominin büyümesine neden olmadığının sonucunu söyleyebiliriz. Başkan ve savunucuları onu ekonomik refahın varoluş gücüne sahip bir tür Kral Midas olarak pazarladılar. Ve bu doğru değil.

As Vox’da Matt Yglesias yazdı:

Obama dönemindeki büyümenin temelde devam ettiği kesin olarak “kötü haber” değildi. – Ama Trump’ın politikalarına önemli olumsuzlukları vardır.  Bize vaat edilenlerin hiçbiri hızlı büyüme getirmedi .

Trump ekonomisi bir balon gibi şişmeden öteye gitmedi.