Trump ABD yi Tehdit Ediyor.”Ben gidersem…”

0

ABD Başkanı Donald Trump hakkında ‘azledilebileceğine’ dair çıkan tartışmalar üzerine, azledilmesinin ekonomiye zarar vereceği uyarısında bulundu.

Amerikan Fox televizyonuna konuşan Trump, azledilirse piyasaların çökeceğini ve ‘herkesin çok yoksullaşabileceğini’ söyledi.

Trump ‘ın eski avukatı Michael Cohen, Trump’ın ilişkisi olduğu iddia edilen iki kadına ödeme yaparak seçim kampanyalarının finansmanıyla ilgili yasaları deldiğini itiraf etmiş, Trump’ın eski kampanya direktörü Paul Manafort da, vergi kaçırma iddialarının araştırıldığı bir dava kapsamında jüri tarafından 18 suçlamanın 8’inde suçlu bulunmuştu.

Amerikan basını, bu gelişmelerin meydana geldiği 21 Ağustos Salı gününü şimdiden “Trump’ın başkanlığının en zor günü” ilan etmiş durumda.

Ancak Kasım ayındaki ara seçimlerden önce muhaliflerin ‘Trump’ı azletmeye çalışmalarının’ düşük bir ihtimal olduğu düşünülüyor.

‘Ödemeleri kendi cebimden yaptım’
Bunlar da ilginizi çekebilir
Kalaşnikof’un yeni savaş robotu Rusya’da alay konusu oldu
Düğün fotoğrafçılarının gözünden 7 boşanma işareti
Ankara Anlaşması ile İngiltere’ye gelenler anlatıyor: ‘Gitmek lazım diye ara ara konuşuyorduk’
‘Sarhoş ya da kaba değilim, Narkolepsi hastasıyım’
ABD Başkanı Trump ise, Fox and Friends televizyon programında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Trump “İyi iş yapan birini nasıl azledebilirsiniz bilmiyorum. Size söylüyorum. Eğer azledilirsem, piyasalar çöker. Sanıyorum herkes çok yoksul olur” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı, geçmişte ilişki yaşadığı iddia edilen iki kadına, 2016’daki seçim kampanyası sırasında konuşmamaları için yapılan ödemelerin de, seçim kampanyası yasalarına aykırı olmadığını savundu.

Trump, eski avukatı Michael Cohen’i daha az ceza almak için “hikaye uydurmakla” suçluyor.
Fox televizyonuna konuşan Trump, ödemeleri kendi cebinden yaptığını, kampanya parasının da kullanılmadığını söyledi.

Ödemeler, Trump’ın savcılıkla işbirliğine giden eski avukatı Michael Cohen tarafından yapılmıştı.

Trump iki kadına yapılan ödemeler hakkında “Ödemeler benden geldi, kampanyadan değil. Bunun hakkında tweet de attım” dedi.

Trump ayrıca ödemeler hakkında geç bilgi sahibi olduğunu da ekledi.

Eski avukatı Cohen ise ifadesinde, ödeme yapması konusunda talimatı Trump’tan aldığını söylemişti. Cohen, Trump ile söz konusu ödemeleri konuştuğu ve seçim öncesinde kaydedilmiş olan ses kayıtlarıı Temmuz ayında yayınlamıştı.

Peki ödemeler yasa dışı mı?
10 yıldan uzun süre Trump’ın avukatlığını yapmış olan Cohen, porno yıldızı Stormy Daniels ve eski Playboy modeli Karen McDougal’a ödeme yaptığını itiraf etmişti.

Ödemeler kadınların seçim kampanyası sırasında konuşmalarını engellemek için yapılmıştı.

Sus payı olarak verilen paralar seçim kampanyası sırasında Federal Seçim Komisyonu’na bildirilmemişti.

ABD seçim yasalarına göre, oy tercihini etkileme amacıyla yapılan tüm harcamalar seçim komisyonuna bildirilmek zorunda.

Ödemelerin yasa ihali olup olmadığını ise, paranın Trump’ın kişisel itibarını korumak için mi yoksa seçim kampanyası sırasında imajının zedelenmesini engellemek için mi verildiği sorusunun cevabı belirleyecek.