Trump Battıkça Batıyor.

0

Başkan Trump’ın Ukrayna Cumhurbaşkanı’yla telefon görüşmesinde kendi seçim kampanyası çıkarı doğrultusunda rakibinin soruşturulmasını talep ettiği ve bunu Ukrayna’ya yapılması planlanan askeri yardıma bağladığı iddialarıyla ilgili Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu’nda yürütülen soruşturmanın kamuya açık oturumları devam ediyor.

Açılış konuşmalarını önceki oturumlarda da olduğu gibi Adalet Komisyonu Başkanı Adam Schiff ve komisyonun kıdemli Cumhuriyetçi üyesi Devin Nunes yaptı.

Bugün ifade veren isimler Başkan’ın Ukrayna Cumhurbaşkanı’yla yaptığı telefon konuşmasını dinleyen iki üst düzey ulusal güvenlik danışmanı.

Ulusal Güvenlik Konseyi mensubu Yarbay Alexander Vindman ve Başkan Yardımcısı Mike Pence’in yardımcılarından Jennifer Williams oturumda soruları yanıtlıyor.

Hem Vindman hem de Williams ifadelerinde Biden’ların yolsuzluğa karıştığına dair iddiaları destekleyecek herhangi bir kanıttan haberdar olmadıklarını söylediler.

Eski Sovyetler Birliği doğumlu olan ancak küçük yaşta ailesi ABD’ye göç eden Vindman açılış konuşmasında babasına hitap ederek, “Baba, bugün burada ABD Kongre’sinde oturup seçilmiş yetkililerimize konuşmam, 40 yıl önce Sovyetler Birliği’ni terk edip ailemiz için daha iyi bir hayat arayışıyla ABD’ye gelerek doğru bir karar aldığının bir kanıtı. Endişelenme. Doğruları söylemek benim için iyi olacak” dedi.

Vindman, Başkan’ın Ukrayna’dan siyasi bir rakibi hakkında soruşturma istemesinin “uygunsuz” olduğunu ve kaygılarını Beyaz Saray avukatı John Eisenberg’e ilettiğini söylerken, Williams da 25 Temmuz tarihli telefon konuşmasının “sıra dışı” olduğunu kaydetti.

“İç siyaset yer aldı”

Williams “25 Temmuz’da yapılan telefon konuşmasını dinlediğim diğer konuşmalara göre sıra dışı buldum. Bu konuşmada iç siyasetle ilgili konular yer aldı” dedi.

Vindman Ukrayna’nın 2016 seçimlerine, Biden’lara ve Biden’ın oğlunun bağlantılı olduğu Ukrayna doğal gaz şirketi Burisma’ya soruşturma açmasının partizan bir hamle olarak yorumlanacağını kaydetti ve bu durumun Ukrayna’nın partiler üstü desteğini kaybetmesi anlamına geleceğini, bunun da ABD’nin ulusal güvenliğini tehdit edeceğini ve Rusya’yı stratejik hedeflerine bir adım daha yaklaştıracağını söyledi.

Vindman, Demokratlar’ın avukatı Dan Goldman tarafından yöneltilen, “Ukrayna’nın 2016 seçimlerine müdahale ettiğine dair hiç inandırıcı delil olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna “Hayır” yanıtını verdi.

“Bu söylentileri Putin’in çıkardığını düşünüyor musunuz?” sorusunaysa Vindman “Bunun fazlasıyla farkındayım” yanıtını verdi.

Vindman, istihbarat çevrelerinde 2016 seçimlerine Rusya’nın müdahale ettiği konusunda fikir birliği olduğunu kaydetti.

Bolton’un ofisindeki toplantı gündeme geldi

Vindman 10 Temmuz’da eski ulusal güvenlik danışmanı John Bolton’un ofisinde yapılan bir toplantıda ABD’nin Avrupa Birliği büyükelçisi Gordon Sondland’ın Ukraynalılar’a Beyaz Saray’da bir görüşme ayarlamak için önce kendilerinden isteneni yapmaları gerektiğini söylediğini kaydetti. Vindman, bunun Demokrat Joe Biden ve oğlu ile 2016 başkanlık seçimlerine Ukrayna’nın müdahale ettiği şeklindeki iddialara yönelik “soruşturmalar” başlatılması olduğu görüşünde.

Vindman Sondland’ın sözleri üzerine Bolton’un aniden toplantıyı sonlandırdığını söyledi.

“Yıkıcı aktörler ulusal güvenliği tehdit ediyor”

Vindman ayrıca açılış konuşmasında 2019’un bahar aylarından itibaren Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın seçimle göreve gelmesinden sonra Trump’ın avukatı Rudy Giuliani de dahil bazı “yıkıcı aktörlerin” ABD’nin Ukrayna politikasına gölge düşürecek hatalı söylemler yürüttüklerinin farkına vardığını kaydetti.

Jennifer Williams’ın avukatı ise müvekkilinin 18 Eylül’de Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski arasında yapılan telefon görüşmesiyle ilgili ayrıntıları konuşmayacağını, çünkü telefon konuşmasının “gizli” olduğunu kaydetti.

Wiliams bu konuşmayı dinlediğini ve notlar aldığını doğruladı.

Telefon konuşmasında Pence ve Zelenski’nin Başkan Trump’ın Ukrayna lideriyle New York’ta Genel Kurul çalışmaları sırasında yapacağı görüşmenin geçtiği biliniyor.

Nunes’den muhbirin kimliğini öğrenme çabası

İstihbarat Komisyonu’nun kıdemli Cumhuriyetçi üyesi Devin Nunes, tanıklara Trump’ın telefon konuşmasıyla ilgili bilgiyi ilk sızdıran muhbirin kimliğini açıklamaları için sorularıyla baskı yaptı.

Nunes, tanıklar Vindman ve Williams’a Temmuz ayında Başkan Trump ve Ukrayna lideri arasında geçen telefon konuşmasının içeriğiyle ilgili basına bilgi sızdıran birini tanıyıp tanımadıklarını sordu.

Nunes Vindman’a telefon görüşmesinin içeriğini istihbarat çevresinden hiç kimseyle konuşup konuşmadığını sorarak devam etti.

Ancak Komisyon Başkanı Schiff araya girerek muhbirin kimliğini gizleme hakkına sahip olduğunu söyledi ve bu soruşturmanın amacının muhbirin kimliğini ifşa etmek olmadığını kaydetti.

Sabah saatlerinde bu iki ismin tanıklığının ardından akşamüstü Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisi Timothy Morrison ve eski Ukrayna özel temsilcisi Kurt Volker ifade verecek.

Vindman ve diğer tanıklar daha önce soruşturma kapsamında kapalı kapılar ardından ifade verdi, ifadeleri kamuoyuyla paylaşıldı, Salı günüyse Kongre üyelerinin doğrudan sorduğu sorulara yanıt verecekler.

Vindman kapalı oturumdaki ifadesinde yabancı bir hükümetten bir ABD vatandaşının soruşturulmasını istemenin uygun olmayacağını düşündüğünü söylemişti.

Vindman, ABD’nin AB Büyükelçisi Gordon Sonland ile 10 Temmuz’da Beyaz Saray’da Ukraynalı yetkililer arasında yapılan bir toplantıyı da gündeme getirmiş, bu toplantıda Sondland’ın Ukraynalılar’a bir sonraki adım atılmadan önce isteklerinin yerine getirilmesi gerektiğini söylediğini kaydetmişti.

Vindman’a göre bu istek 2016 seçimlerinin ve 2020 Başkanlık seçiminin Demokrat adayı olması muhtemel Joe Biden ile oğlunun soruşturulmasıydı.

William da standart süreç gereği dinlediği Başkan Trump ve Ukrayna Cumhurbaşkanı arasındaki telefon konuşmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirmişti.

Williams kapalı kapılar ardından verdiği ifadesinde görevi gereği konuşmanın dökümünü Başkan Yardımcısı Pence’in brifing malzemeleri arasına bıraktığını, ancak kendisinin bunu okuyup okumadığını bilmediğini kaydetmişti.

Başkan Yardımcısı Pence’in azil soruşturması sürecinde nasıl bir rol oynayacağı da merak konusu.

Başkan Trump’a yakınlığı ve seçim kampanyasına yaptığı milyon dolarlık bağışla bilinen Büyükelçi Sonland’ın Çarşamba günü ifade vermesi bekleniyor.

Oturumlarda konuşan diğer tanıklar Sonland’ın Trump’ın avukatı Rudy Giuliani ile birlikte Ukrayna ile Dışişleri Bakanlığı’nın resmi yolları dışında Başkan Trump’ın emriyle gizli iletişim kanalı oluşturduğu iddiasında bulunmuştu.

Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisi Timothy Morrison, Sonland ve Trump’ın 15 Temmuz – 11 Eylül tarihleri arasında 391 milyon dolarlık Ukrayna yardımının tutulduğu haftalarda beş kez telefonda konuştuklarını söylemişti.
Trump ise Sonland’ı çok az tanıdığını söylüyor.

Çarşamba günü ifade verecek diğer isimler arasında Savunma Bakanı Asistan Vekili Laura Cooper ve Dışişleri Bakanlığı yetkilisi David Hale var.

Perşembe günü ise Kiev’de görev yapan Dışişleri Bakanlığı yetkilisi David Holmes ve eski üst düzey Ulusal Güvenlik Konseyi Avrupa ve Rusya üyesi Fiona Hill var.