Trump, Fed’e Müdahalenin Yolunu Arıyor.

0
President Trump looks on as his nominee for Federal Reserve chairman, Jerome Powell, takes to the podium at the White House on Nov. 2. On Thursday, Trump said he is "not thrilled" about Fed interest rate hikes.

ABD bugünlerde Fed’le Trump arasında Faiz politikalarını tartışmaya başladı. Bu tartışma finans çevrelerinde bir adım daha ileri boyuta taşınarak Trump’ın  Fed bağımsızlığına müdahale ettiği yorumları yapılıyor.

Geçtiğimiz sonbaharda Trump, 2012’den bu yana Fed’in Yönetim Kurulu’nda görev yapan Jerome H. Powell’ı Janet L. Yellen’in yerine başkan olarak atadı. Powell 5 Şubat’ta göreve geldi. Trump, Fed başkanının görevine “çok iyi bir adam” koyduğunu da söyledi.

Trump’ın Fed’e “izin vereceğini” açıklaması ile ABD başkanının Merkez bankasının eylemleri üzerinde yetki sahibi olduğu iması piyasaları tedirgin  ediyor.,

Fed’in yönetim kurulu üyeleri, başkan tarafından görevden alınamıyor. ABD yasalarında Merkez Bankasının bağımsızlığı korumak ve siyasi müdahaleyi önleyen sert hükümler var.

Fed başkan yardımcısı olarak görev yapan Alice Rivlin “ Başkan neredeyse her şey hakkında yorum yapıyor” dedi. Trump’ın yorumları ve Fed üzerindeki etkisinin şimdilik “aşırı alarm” olmadığı şeklinde piyasalarca değerlendiriliyor.

Geçen hafta Beyaz Saray baskısı hakkında soru sorulan Fed yetkilisi, “bana bağımsızlık hakkında herhangi bir endişe veren hiçbir şey söylenmedi” dedi.

Öte yandan, Beyaz Saray Trump’ın “Fed politika kararlarına müdahale etmediğini” söyledi. Beyaz Saray, “Tabii ki Başkan Fed’in bağımsızlığına saygı duyar.” Dedi.

Geçmişte, Trump kendini “düşük faizli ” olarak adlandırırdı.  2016 kampanyası sırasında Trump, Başkan Obama tarafından atanan bir Demokrat olan Yellen’i eleştirmişti.

Trump İle Fed Faizi Artırımı Konusunda Zıt Taraftalar

 Fed federal fon oranını Aralık 2015’ten bu yana geçen yılın üç katı dahil olmak üzere yedi kez 0.25 puan artırdı. Trump ve diğer Cumhuriyetçiler, Fed’in Büyük Durgunluktan sonra faiz oranını çok düşük tuttuğunu yıllarca şikayet etti. ABD ekonomisi iyileştikçe, Fed yükselen enflasyona karşı faiz oranlarını artırıyor.

Trump, ABD’nin yüksek faiz oranlarının, merkezi bankasınca  düşük tutulduğu bununda Avrupa ve Japonya’ya kıyasla ABD ni dezavantajlı duruma düştüğünden şikayet etti.

Trump, “Yani birileri  başkan olarak bunları söylememelisiniz diyor. Benim Fed Faizi konusunda  görüşlerim değişmedi. ”Finansal bilgi sitesi Bankrate.com  ekonomi analisti Mark Hamrick, Trump’ın yorumlarının “muazzam derecede kötü ” olduğunu ifade etti.