Trump İçin Çöküş Tulsa ‘da Başladı.

0

Donald Trump’ın kampanya danışmanları mitingleri haritaya ekledi: Oklahoma’daki mitingi patlama yapacaktı. – Joe Biden’in zihinsel keskinliğini sorgulayanacaktı.

Trump eski başkan yardımcısı Bideni  saldırıya başladı. “partinin  sol mafya teslim olduğunu .”söyledi mitingde.. Ancak sözleri, şikayet dolu iki saatlik bir konuşmada kayboldu.

Trump, Biden Solcu Mafianın Oyuncağı Oldu.

George W. Bush Beyaz Saray’ın en iyi siyasi danışmanı olan Scott Jennings Trump mitingini kast ederek “Nihayetinde işe yaramayacak veya önemli olmayacak bir şeyler trump suya yazı yazmaya çalışıyor.”

Tulsa da Ne Yanlış Gitti.

Tulsa’da neyin yanlış gittiğinin ve sonrasında ortaya çıkan hesaplaşma, Beyaz Sarayda yankıları sürüyor.  Kısmen boş olan arena en büyük utançtı. Boş koltuklar medyanın dikkatini çekti  Ancak mitingin konuları – siyasi danışmanlarının oy birliğiyle Trump için bir dönüm noktası olarak görülüyor.Olay kalabalık boyutunun ötesine geçti. Seçime  beş aydan az bir süre  kaldı. Trump’ın  kampanyasının gücü  sorgulanıyor.

Trump,  arenayı doldurmaması ve taraftarlarının desteğinin azaldığına inanılmaya başladı. Başkana yakın bazı insanlar, halkın hala Koronavirüs salgını ve ırkçı protestoların olduğu bir dönemde mitingleri yeniden başlatmaya aşırı hata olduğunu düşünüyorlar.

Planlama aşaması hatalı başladı.

Oklahoma mitinginin planlanması birkaç hafta önce başladı. Ülkenin çoğu hala kilitli durumdayken, kampanya yetkilileri arasından seçim yapmak için çok az seçenek vardı. Trump’ın  Rushmore Dağı’ndan havai fişek görmek için 3 Temmuz ziyareti planladı. Sonra danışmanlar konumu Oklahoma City veya Tulsa’ya daralttılar.  Cumhuriyetçi vali Tulsa’yı önerdi.  Trump dostu olarak gördüğü valinin teklifini dikkate aldı.

Ancak kısa süre içinde büyük bir hatalar başladı: Kölelerin kurtuluşunu kutlayan ve tatil olan Haziran ayında yapılacak mitingi başlatma kararının tamamen yanlış olduğu konuşuldu.

Sahte Seyirci

Moraller tekrar yükselti. Yaklaşık 1,1 milyon kişi   mitinge katılmak üzere kayıt oldu. Danışmanlar açık hava etkinliği düzenlemeye planladılar.  1.1 milyon kişinin şişirildi anlaşıldı. Kayıtlar incelendiğinde yaklaşık 300.000 kişinin sahte olduğu belirlendi.

Danışmanlar mitinge 200.000 ila 300.000 kişinin katıldığını ilan ettiler. Fakat gelen 60.000 seyirci idi.

Trump Olayı Fark etti amma…

Cumartesi sabahı uyandıklarında, Trump danışmanları işlerin yokuş aşağı gittiğini fark etti. Protestocular arena dışında toplanıyorlardı. Haberler, yarım düzine  çalışanın koronavirüs testi pozitif olduğunu söylüyordu.Başkanı Oklahoma’ya gitmeden önce öfkelendiren ve mitingle hastalığı yayabileceği korkusunu paniği daha da artırdı. Mitingin başlamasından saatler önce, danışmanlar boş koltukları görünce sonuç tahmin edilmeye başlandı.

Trump danışmanları seçimin bir referanduma dönerse Trump’ın muhtemelen kaybedeceğine inanıyorlar. Yine de eski başkan yardımcısının peşini danışmanlar bırakmıyor.Danışmanlar, Pandemi sırasındaki görünmemesi , Çin’e çok rahat davranması , çok yaşlı ve zihinsel olarak düşüşte olduğu konusunda strateji belirliyorlar.

Trump’ın şu anki rakibini  eski ulusal güvenlik danışmanı John Bolton oldu.

Trump’ın koronavirüs testini “yavaşlatmasını” istemesi söylemesi kampanya ya zarar verdi. Trump yardımcıları daha sonra test yavaşlaması hakkında başkanın şaka yaptığını ve daha fazla testin daha fazla vakıayı ortaya çıkardığını göstermeye çalıştığını söylediler.

Bakalım ilerleyen haftalar kasım ayındaki ABD  seçimine ne gibi etkiler yapacak…