Donald Trump’ın İngiltere Ziyareti Başladı

0

Perşembe günü, Air Force One, Londra Stansted Havaalanına indi ve ABD Başkanı Donald Trump, İngiltere’ye yaptığı dört günlük ziyaretine başladı. Günün planları arasında eski Başbakan Winston Churchill’in atalarının evi olan Blenheim Sarayı’nda İngiltere ve ABD yetkilileri ile bir gala yemeği yer aldı.

“İngiltere’de beni çok seviyorlar” diyen Trump, Perşembe günü Londra’yı kaldırmadan kısa bir süre önce, NATO’nun yıllık zirvesini sallayarak haftanın ilk yarısını geçirdiği Brüksel’deki bir basın toplantısında şöyle söyledi. “Bence göç konusunda benimle aynı fikirde olduklarını düşünüyorum. Bence Brexit bu yüzden oldu.”

Trump, göreve başladıktan bu yana İngiltere’ye yaptığı ilk ziyarette, Başbakan Theresa May ile Cuma günü buluşacak ve daha sonra İskoçya’ya uçmadan önce Windsor Kalesi’nde Kraliçe II. Elizabeth ile çay içecek. Haftasonu da özel golf sahalarından birinde geçirecek.

 

‘Onun iğrenç tavrı’

Protestolardan kaçınmak için Trump’ı helikopterle gideceği yerlere taşınması bekleniyor.

Mitinglerin merkez kısmı, küçük elleri, bir cep telefonu ve bir bebek bezi olan öfkeli bir bebek olarak cumhurbaşkanını tasvir eden büyük bir balon oldu.ABD Başkanı Donald Trump'ın altı metre yüksekliğinde bir karikatür bebek balonu, kuzey Londra'daki Bingfield Park'taki bir antrenman sırasında şişirildi.

Westminster parlamentosundaki İskoç Ulusal Partisi lideri Ian Blackford, “Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, bu Muhafazakar hükümet tarafından kendisine kırmızı halı çıkardı.” dedi.

Ancak, halktan, karşılama sıcaktan uzak olacak” diyerek, ülke çapında Trump’ın “insan hakları konusundaki abartılı rekoru, kadınlara karşı iğrenç tutumu ve azınlıklara olan iğrenç muamelesi” karşısında ülke çapında protestolar olacağını söyledi.