Trump’ın “Kim” şovu da bir işe yaramadı.

0

haber-yorum

Klasik Napolyon’un “içeride başın sıkışınca dışarıdaki basit düşmandan kahramanlık kazan” taktiğine başvuran trump  bunu da başaramadı.Kimle yaptığı görüşmede tarihe geçme hayalide son erdi.Bakalım ABD dönünce ne yapacak.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Vietnam’da yapılan zirvenin ikinci gününde nükleer silahsızlanma konusunda anlaşmaya varamadı.

Trump, heyetler arası yapılan görüşmeden sonra yaptığı basın toplantısında “Kuzey Kore ile herhangi bir anlaşma imzalamama kararı aldık.” dedi.

Müzakerelerin beklenenden kısa kesildiğini kaydeden Trump, “Onlar yaptırımların kaldırıllmasını istedi biz bunu kabul edemezdik.” diye konuştu.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada da iki günlük görüşmeler sonunda bir anlaşmaya ulaşılamadığı ancak, Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması konusunda yapıcı tartışmaların yürütüldüğü kaydedildi.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, “Şimdilik bir anlaşma sağlanamadı ancak ülkelerin temsilcileri gelecekteki görüşmeleri dört gözle bekliyor.” dedi.

Trump: Nükleer anlaşma yapma konusunda acele etmeyeceğim
ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideriyle yaptığı baş başa görüşmenin ardından, “Kuzey Kore ile nükleer anlaşma yapma konusunda acele etmeyeceğim. Önemli olan doğru bir anlaşma yapmak” açıklaması yaptı.

Kim Jong-un da “Harika bir diyalogumuz var ve bugün çok iyi bir sonuç çıkması için elimden gelenin en iyisini yapacağım” diye konuştu.

Vietnam’ın başkenti Hanoi’de Metropole Hotel’de yapılan görüşmede, Trump ile Kim Jong-un samimi görüntüler verdi.

Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması konusunda hazır olduğunu belirten Kim Jong-un, “aksi halde Vietnam’da Trump ile görüşmeye gelmeyeceğini” kaydetti.

Kuzey Kore lideri ayrıca ABD’nin Pyongyang’da bir irtibat ofisi açma fikrine sıcak bakacağını söyledi.

Diğer yandan Trump da Kim’in nükleer görüşmelerden olumlu bir sonuç çıkması için tüm çabayı göstereceği konusunda söz verdiğini belirtti.

Baş başa görüşmenin ardından iki lider heyetler arası görüşmelere geçti.

ABD, Kuzey Kore’nin tüm nükleer silah programının sonlandırılması karşılığında Pyongyang’a uygulanan yaptırımların hafifletileceğini söylüyor.

ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri, 12 Haziran 2018’de Singapur’daki tarihi zirvede ilk kez bir araya gelmiş ve kapsamlı bir anlaşmaya imza atmıştı.