Trump’ın Oyuncağı Kim’i ,Putin Aldı.

0

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong Un ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Rusya’nın Vladivostok kentinde gerçekleştirdiği tarihi zirve sona erdi. Pyongyang’ın nükleer faaliyetlerinin ve ülkeye yönelik uygulanan yaptırımların gündeme alındığı görüşmelerin ardından Putin, “Kore Yarımadası’ndaki durumu nasıl geliştirebiliriz gibi konular üzerine konuştuk.” dedi.

Kim ise, Kore Yarımadası’nın durumu için “bütün dünyanın ilgilendiği bir mesele” şeklinde kısa bir açıklama yaptı. Putin ile nükleer faaliyetleri görüşmek için Rusya’ya geldiğini belirten Kim, “Gelecekteki stratejik ortaklıklar, bölgesel istikrar ve yeni yüzyılın taleplerini karşılayabilecek geleneksel ilişkiler üzerine odaklandık.” şeklinde konuştu.

Putin ve Kim’in görüşmelerinin ilk bölümü programda belirtilenden daha uzun sürdü.

Görüşmelerin ikinci bölümünün ardından ise iki taraftan da açıklama gelmedi.

Tarihi zirvenin bitişinin ardından Putin ve Kim birlikte yemek yedi. Rus sanatçıların dans performansını izledi.

Vladivostok’ta bir gün daha kalacak Kim, toplantıyı bir araçla terk etti.

Rusya, Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımlarını sürdürecek
Kim, uluslararası yaptırımlardan olumsuz etkilenen ekonomisinin düzelebilmesi için Rusya’dan destek almayı amaçlıyor. Kremlin ise, Avrupa ülkelerinin ve ABD’nin Kuzey Kore’yi yalnızlaştırma çabalarına karşı küresel anlamda diplomatik rolünün olduğunu göstermek istiyor.

Rus yetkililer, Pyongyang’ın nükleer programları konusunda ‘Altı Taraflı Görüşmeleri’ sürdürmeyi destekleme ihtimallerinin yüksek olduğunu belirtti.

Çin, Japonya, Kuzey Kore, Rusya, Güney Kore ve ABD’nin 2013 yılında başlattığı ‘Altı Taraflı Görüşmeler’, Kuzey Kore’nin nükleer programlarını barışçıl yollardan sonlandırmayı hedefliyor.

Diğer yandan Moskova yönetimi, Kuzey Kore nükleer programlarını sonlandırana kadar bu ülkeye yönelik yaptırımlarını sürdüreceğini belirtiyor.

Tarihi zirve öncesinde iki lider ne demişti?
Görüşmelerin açılışında konuşan Putin, Rusya ile Kuzey Kore arasındaki ikili ilişkilerin bu ziyaret sayesinde gelişeceğine emin olduğunu ve görüşmelerin Kore yarımadasındaki anlaşmazlığa son vermek adına sorunları belirlemeyi sağlayacağını açıklamıştı.

Kim Jong Un ile ilk defa yüz yüze buluşan Putin ayrıca Pyongyang’ın Washington ile ilişkilerini normale döndürme çalışmalarını desteklediğini de belirtmişti.