Trump, Suriye ile Pentagon’un Generallerini Bertaraf Etti.

0

Trump iktidara geldiğinden bu yana yaptığı fevri davranışları ile başta ABD olmak üzere tüm dünyayı rahatsız ediyor. Trump’ın ABD iç ve dış politikasındaki ezber bozucu adımlarına, tweetleriyle ülkeyi yönetmesine ve rutinin dışına çıkan hamlelerine insanlar alışmakta güçlük çekiyor. Bu durum Trump’ın taraftarlarını memnun ediyor ise de ABD’nin kurucu ayarlarıyla zaman zaman çatışma yaşanıyor. Trump kendi getirdiği bakanlar ve akil adamlarıyla da benzer sıkıntıları sık sık yaşıyor. Bu durum karşısında Amerikan akiller, ellerinde olan Pentagon, FBI ve CIA ile  “Trump’ı muktedir” etmemek üzere, senatoda Demokratlar’ın da desteğiyle hamle üstüne hamle yapıyorlar. “Putin’in adamı Trump”, başkanın eski renkli yaşantısının hataları, kadınlara karşı sert söylemleri, göçmenlere karşı davranışları gibi Trump’ın her çıkışı aleyhine döndürülmeye çalışılıyor.  Ancak kurt işadamı ve devlet başkanı olan Trump hep dört ayaküstüne düşmeyi başarıyor.

Generallerin en son hamlesi Suriye’den geldi. Trump’ın seçim yatırımlarından biri olan Suriye’den çekilme planı, Başkan Erdoğan’la 14 Aralık’ta yaptığı telefon görüşmesinden sonra ani bir kararla hayata geçirildi. Pentagon’a sormaksızın, Trump askerlerine “eve dönüyoruz” diyerek Suriye’den çekilme kararı aldı. Generaller de tamamen ofsaytta kaldılar.

Son 6 aydır ABD’nin Suriye’deki adımları, Rusya ve bölge ülkelerini rahatsız ettiği gibi onları da zaman zaman devre dışına itmişti. Bu adımların hep Trump tarafından organize edildiği üzerine yorumlar yapıldı. Son gelişmeler ise ABD’deki iki başlılığın benzer izdüşümlerinin Suriye’de de yaşandığını gösterdi. ABD Savunma Bakanı Mattis, ABD Suriye özel temsilcisi James Jeffrey, (istifası an meselesi) IŞID ile mücadele temsilcisi Mc Gurk ardı ardına istifa kararları aldılar. Aslında bunlar, ABD’nin Suriye politikasının kimler tarafından yönetildiğini dünyaya gösterdi. Trump bunların yüzünden zaman zaman başta Rusya ve Türkiye ile karşı karşıya gelmişti.

 Pentagon Başka, Trump Başka Düşünüyor.

Trump’ın yurtdışındaki ABD askerleriyle ilgili genel kanaati “gittiğimiz yerde fazla ABD askeri ölmesin gittiysek de orada fazla kâr sağlamamız lazım, bu ikisi de yoksa hemen ayrılmalıyız.” Düşüncesi üzerinedir. Pentagon ise tam tersine “asker ölebilir ama ABD’nin küresel güç imajı devam etmelidir. Bunun için gerekirse can ve para kaybedilebilir ama oradaki varlığımızı hissettirmeliyiz.” görüşündedir. Bu söylemdeki “çift dillilik” zaman zaman ABD dış politikasında sıkışmalara, ardından da istifalara neden oldu.  Benzer davranışlar iç politikada da görüldü. Ve hala görülmeye de devam ediyor. Nitekim son yaşanan Meksika sınırındaki güvenlik duvarı konusundaki sıkıntıda Trump devleti kapattı. Gerek Kuzey Kore’de yaşananları gerekse Putin’e karşı izlenen adımları üst üste koyduğunuzda ABD’deki “iki başlılık” çok açık bir şekilde kendini gösterir.

Trump, Suriye’de Generalleri Ters Köşe Yaptı.

14 Aralık’ta Başkan Erdoğan’la Trump’ın telefon görüşmeleri ABD basınına yansımaya başlayınca Trump, Suriye’de generallerin yaptığı hamleler karşısında “ben başkanım “dedi. Trump’ın ani bir kararla askerleri çekme emrini vermesinin ardından gelen istifa furyasında Pentagon şimdilik hizaya girdi. Şimdilik diyoruz, çünkü önümüzdeki ay CENTCOM komutasındaki yapılacak değişiklikler ve Mattis’in yerine atanacak yeni bakanın vasıf ve politikaları Pentagon’un duruşunu etkileyecektir. Eğer yeni bakan Pentagon gibi davranırsa benzer “iki dillilik” devam edecek veya Trump iktidarı ABD’nin her yerinde hissedilecektir.