Sibel Adıgüzel

 

Bu kitap bir aydan beri sadece Amerika’nın değil; tüm dünyanın, hem gündemini hem de kitap satış listelerini meşgul etmeye devam ediyor. Kitap Amazon.com satışında haftalardır birinci sırada yerini koruyor. Amerikalı gazeteci Michael Wolff’un 5 Ocak günü yayınladığı Fire and Furry: Inside the Trump’s White House “Ateş ve Öfke: Trump’ın Beyaz Sarayı’nın İçinden” adlı kitabı ABD Başkanı Donald Trump hakkında birçok söylentiyi içeriyor. Wolff bu kitap için 200’den fazla Beyaz Saray görevlisi ve Başkan’ın çevresindeki insanlarla görüştüğünü belirtiyor. Başkan Trump kitabın piyasaya sürülmesini engellemeye çalışsa da, kitabın beş gün erken yayınlanmasından dolayı engel olmayı başaramadı. Gece yarısında sıraya giren okuyucular sabahın ilk saatlerinde ilk baskıyı tüketti bile.

Kitapta, Trump ve ailesi hakkında gerek siyasi gerek özel hayatlarıyla ilgili birçok söylenti yer alıyor.

Seçimlerden önce Başkan Trump’ın oğlu Donald Trump Jr. In Rus heyetle görüştüğü, Trump’ın seçimi kazanmasının tüm seçim ekibini şok ettiği, eşi Melania Trump’ın seçim sonucundan hiç mutlu olmadığı ve ağladığı, kızı Ivanka Trump’ın “ilk kadın başkan” olmak için planlar yaptığı, Başkan Trump’ın odasına üç televizyon istemesi ve uzun süreler televizyon izleyip burger yiyerek vaktini geçirmesi…

Kitabın en ses getiren olayı ise Trump’ın baş stratejisti olan Steve Bannon ile yapılan röportajlar oldu. Bannon, Trump’ın Kuzey Kore’ye yaptığı sert açıklamaların zeminin boş olduğunu, askeri bir seçeneğin olmadığını ifade etti. Rus heyetle yapılan görüşmelerin açıkça ülkeye ihanet olduğu ve FBI’ın bu görüşmelerle ilgili soruşturma yaptığını açıkladı. Trump ise Bannon’ın bu sözlerine karşılık “Bannon işinden sonra aklını da kaybetmiş” açıklamasını yaptı. Bannon Ağustos 2017’de görevinden alınmıştı.

Wolff’un kitabına, çelişkilerin olduğu ve gazetecilik etiğine uymayacak şekilde bilgilerin toplandığına dair eleştiriler yapılıyor. Beyaz Saray kitabı, “yalan ve akıldışı” olarak ifade etti. Birçok gazeteci de kitabın safsata olduğunu savunuyor. Diğer ülke başkanları kitapla ilgili yorum yapmaktan kaçınıyorlar. Peki bu kitap ve daha bunun gibi nice söylenti, iddia niçin yapılıyor? Trump’a karşı yapılan bu organize suçlamaların dayanaklı olup olmamasından ziyade başkanlık otoritesinin zayıflatılması ve görev süresi dolmadan istifa ettirme çabası olarak yorumlayabiliriz. Trump’ın seçildiği ilk günden beri Amerikan halkı ve medyası ikiye ayrılmış durumda. Başkan’ın medyada ve sosyal medyada yaptığı sert zaman zaman yersiz açıklamalar hem kendi halkı hem de dünyadan çokça tepki alıyor. Bu durumu bir an önce sonlandırmak isteyenler ise Trump’ın üç sene daha başkanlık makamını işgal etmemesi için ellerinden geleni ardlarına koyacağa benzemiyor.