Trump’ın Azil Hikâyesi; Bir Mağduriyet Projesi mi Yoksa Gerçek mi?

0

ABD başkanları içinde hiçbir başkan bu kadar tartışılmamıştır. “Ego, kibir ve hırsı” hayatının gayesi yapan Trump daha başkan olmadan öncede yaptıklarıyla tartışılan bir isimdi.

Borç Batağında Adını Markalaştıran Adam

Borç batağından ismini pazarlayıp, Türkiye dâhil birçok ülkede “Trump plaza”ların isim babası olan bu sarışın adam, başkan olduktan sonra dünya siyasetinin en dikkat çeken yıldızı idi.

Kumpasa Kumpas mı?

İktidara kimilerine göre Putin tarafından getirtilen, ABD milliyetçisi ve ayak takımlarının lideri olarak lanse edilen başkan Trump, 2020 de tekrar koltuğa oturmak için yeni bir kumpasa mı kurban gidiyor yoksa kendi yeni bir kumpas mı kuruyor.

Senaryo Da Düğmeye Basıldı.

Demokratların en güçlü adayı Bidenin Ukrayna’daki işlerinin durdurulması için Trump Ukrayna devlet başkanı ile konuşması ve bu konuşmanın basına sızmasıyla başlayan Trump azil süreci senatoda yol almaya başladı.

Trump Azil Edilecek Mi ?

Son aylarda bu soruya cevap aranılıyor. Şimdilik görüntü şu Demokratlar Trump’a kumpas kurarak onunla ilgili azil sürecini başlattılar. Âmâ görülen o ki azil süreci kolay olmayacak gibi hatta seçim olup, Trump kazandıktan sonra birinci evrenin tartışması daha hayata geçmiş bile olmayacak gibi..

Tartışma Kime Yarıyor.

O zaman bu tartışma kime yarıyor sorusuna cevap aradığımızda karşımıza “mağdur Trump rolü” çıkıyor. Zira mağduriyet insanların dolayısıyla seçmenlerin en zayıf karnını oluşturuyor.

Seçmen Mağdur Siyasetçinin Yanındadır.

Siyasiler genelde sıkışan, hiç kimse ondan hoşlanmazken, artık gitsin dedikleri zaman öyle bir şey yapar ki olay birdenbire tersine döner.

O siyasetçi öyle bir mağdur olur ki herkes tüm tartışmaları bir tarafa bırakır. Onun etrafında kenetlenir. Bu  klasik politikacı taktiğidir. Burada kural, olayın  inandırıcı olması şarttır. Ne kadar inandırıcı olursa mağduriyet durumu o kadar etkili olur. Bu süreçte   siyasetçi de  o kadar çaresiz olduğu görüntüsü çizmelidir. Tüm bunlar  oy demektir.

Mağdurum ‘da Mağdurum..

Trump’a karşı başlatılan bu kampanyanın ilk yarısında Demokratlar üstün  durumda iken gibi  şu sıralara da maçın ikinci yarısına girdiğimizde  bu mücadele de Trump önce “beka sorunu” sonra “mağdurum ” rolüne yavaş  yavaş sahaya sürmeye başladı. Trump bu senaryonun nihayetinde  2020 seçimini zaferle bitirerek kupayı kaldırmak istiyor.

Bakalım hangi kumpas kazanacak bir mi, iki mi, sizce..