Trump’ın Görevi Suriye’de Kafa Karıştırmak, Pentagon’un İse Başka…

0

Haber-Yorum

“Savaş hiledir” sözünde hareket edenler daima savaşı kazanırlar. Hit’lerin propagandayı sonuna kadar kullanması,Napoléon’un Mısır’da yenilirken bile yendim demesi bunun örnekleridir. Türkiye’nin Suriye’ye gireceği şu günlerde savaş ifadeleri kullanması da farklı bir tartışma konusu..Türkiye de maalesef tüm medya Trump’ın tweetlerine kitlenmiş durumda.. bu da “o bunu dedi aslında şunu dedi  gibi anlamsız tartışmalarla kendi kamuoyumuz dolaylı şekilde ABD manipülasyonlarına kurban ediyoruz. Günden en az 90 yalan söyleyen bir liderin hele bir de TV şovmeni olan biri karşısında strateji kurmaya çalışırsanız gerçekten sıkıntı yaşarsınız.Bunun örnekleri ilerleyen günlerde göreceğiz.Sizlerle iki haber paylaşacağım biri Trump’ın tweet haberi diğeri de Pentagon kaynaklı okuyun satır aralarında kimlerin ne yapacak net görebilirsiniz

Detaylar Haberlerde

Önce Trump haberi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, dünkü tehditlerinin ardından bugün yaptığı açıklamada Türkiye’yi savundu, Kürtleri de terk etmediklerini ifade etti. Trump ayrıca, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ı 13 Kasım’da Beyaz Saray’da ağırlayacağını duyurdu.

Başkan Trump, ABD askerlerinin Suriye’den çekilmesine ve Türkiye’nin olası Suriye-Irak operasyonuna ilişkin gelen tepkilere yanıt niteliğindeki açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Birçok insan, Türkiye’nin ABD’nin büyük bir ticaret ortağı olduğunu, hatta F-35 savaş uçaklarımızın çelik gövdesini ürettiğini kolaylıkla unutuyor. İlişkiler açısından da iyi bir muhatabımız oldu, Idlib’de çok sayıda kişinin can güvenliğini sağlamada ve uzun yıllar hapis cezası alan Pastor Brunson’ın benim isteğim doğrultusunda ülkesine dönmesinde yardımcı oldular. Ayrıca unutulmamalı ki, Türkiye NATO’nun önemli bir üyesidir. Erdoğan benim konuğum olarak 13 Kasım’da ABD’ye gelecek.”

Amerikalı lider, dünkü paylaşımında ise Türkiye’nin ‘sınırı aşan’ bir hamlede bulunması durumunda ülke ekonomisini tamamen mahvedeceği tehdidinde bulunmuştu. Başkan Trump daha sonra yaptığı başka bir açıklamada ise “Türkiye’ye, ABD’nin Suriye’de insancıl olmayan bir uygulama görmesi durumunda ekonomilerinin büyük zarar göreceğini söyledim” demişti.

“Kürtleri yüzüstü bırakmadık”
ABD Başkanı Trump ayrıca, Suriye’nin kuzeyinde IŞİD ile mücadele eden Kürtlerden desteğini çektiği yünündeki eleştirilere de cevap verdi. Türkiye’ye yönelik dünkü tehditlerini yineleyen Trump, Kürtlerin arkasında olduklarını belirtti.

Trump, “Suriye’den çekilme aşamasında olabiliriz ancak hiçbir koşulda, özel ve fevkalade savaşçı olan Kürtleri yüzüstü bırakmadık. Aynı şekilde, ticaret ortağımız ve NATO üyesi olan Türkiye ile ilişkilerimiz iyi. Türkiye’de büyük oranda Kürt nüfusu bulunuyor. Türkiye tarafından gereksiz güç kullanımı onların ekonomisini ve kırılgan para birimini yıkıma uğratacaktır. Hem silah hem finansal açıdan Kürtlere yardım ediyoruz.” diye yazdı.

Bu da Pentagon haberi

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı (Pentagon) Türkiye’nin Suriye’de tek taraflı hareket ettiğini, bu nedenle olası operasyon bölgesinden askerlerini çektiğini duyurdu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yapmayı planladığı operasyonla ilgili ABD’den yapılan açıklamalara bir yenisi daha eklendi. Pentagon, Türkiye’nin ‘tek taraflı hareket etmeyi seçmesi’ nedeniyle Suriye’nin kuzeyinde bulunan güçlerini olası operasyon bölgesinden çektiklerini duyurdu.

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman tarafından yapılan yazılı açıklamada, bu hareketle personellerinin güvenliğini sağlamayı amaçladıklarını ve Suriye’deki asker sayısında bir değişiklik olmadığını kaydetti.

Aynı açıklamada Devlet Başkanı Donald Trump’ın bir kaç gün önce de Savunma Bakanı Mark Esper ve Genelkurmay Başkanı Mark Milley’i de olası Türkiye operasyonu hakkında bilgilendirdiği vurgulandı.

Washington’ın, Türkiye’nin Suriye’de olası operasyonuna yeşil ışık yakmasını, YPG’nin öncülük ettiği Suriye Demokratik Güçleri ABD’nin verdiği sözleri tutmaması olarak yorumlamış ve YPG’nin “Türkiye’nin operasyonuna karşı bir an bile tereddüt etmeden bölgede kendisini savunacağını” açıklamıştı.

Satır aralarını yakaladınız mı ?