Trump,Yabancı Doktora Ve Halkının Sağlığına da Vize Vermiyor.

0

Dünyanın sağlık sistemi en problemli ülkesi ABDdir. Eğer taşra yaşıyorsanız durumunuz daha vahimdir. Marketten dostunuzdan duyduğunuz ilaçları alarak iyileşmeye çalışmaktan başka seçeneğiniz yoktur.

 

Amerika’daki birçok küçük kasaba yaşayanlar rahatsız olduklarından  dünyanın dört bir yanından ABD ne gelen doktorların sürekli gelişine güveniyorlar.

Ancak Donald Trump’ın göçmen baskısı, kırsal topluluklarda daha az doktorun bulunacağı ve bazı vize yasaklarının kırsal Amerika’daki doktor sıkıntısını daha da kötüleştireceği  anlamına geliyor.

Son zamanlarda, bazı vize başvuruları için zaman çizelgesini değiştirme konusunda hükümet tarafından az bilinen ve kamuoyuna açıklanmayan bir karar hazırlanıyor. O da  Amerikan kasabalarına binlerce ihtiyaç duyulan yabancı doktorun gelmesini engelleyecektir.

Binlerce J-1 vizesi başvurusu yapan yabancılar tıp fakültesine katılmak için Amerika Birleşik Devletleri’ne geliyor, ancak Amerikan Tıp Kolejleri Birliği’ne (AAMC) göre, bu öğrencilerin çoğu artık geri çevrilecek.

Geçmişte, bu öğrenciler tıbbi ikametlerini tamamladıktan sonra, doktor olarak, H-1B işçi vizesi gibi farklı bir göç yolu yoluyla ABD’ye tekrar girmeye hak kazanmadan önce iki yıl boyunca kendi ülkelerine dönebilirler veya Conrad 30 J-1 Vize Feragatnamesi için başvurabilirler. Bu, kırsal ve yetersiz hizmet alan bölgelerde üç yıl hizmet vermeyi taahhüt ettikleri sürece ABD’de kalma sürelerini uzatmalarını sağlayacaktır.

AAMC’ye göre, son 15 yılda Conrad 30 J-1 Feragat, 15.000 yabancı hekimi yetersiz hizmet alan topluluklara yönlendirdi.

Çeşitli uzmanlık alanlarından binlerce yabancı doktor geçmişte Mississippi Delta bölgesindeki kliniklere ve hastanelere, Appalachia’ya, Büyük Ovalara ve Amerikan doktorları tarafından kişisel ve / veya mesleki nedenlerle kaçınan birçok yere akın etti.

Basın Trumpizmleri saplantı haline getirirken, hükümet sessizce bir H-1B vizesi için prim işlemeyi önemli ölçüde yavaşlatmak için bir tasarıyı  senatodan geçirdi. Montana gibi dokuz ilçenin tek bir doktoru olmayan yerlerde çaresizce ihtiyaç duyulan yabancı doktorların gelmemesi yüz binlerce kırsal Amerikalıya kötü ihtiyaç duyulan tıbbi tedavi sağlayamayacaklar.

ABD dışındaki işsiz doktorlar, hükümetin H-1B vizeleri hakkında ne yapmaya karar vereceğini beklerken, Alabama, Arkansas, Ohio, Kansas, Kuzey Dakota ve Montana gibi tesislerde doktorların umutsuz ihtiyacı olmaya devam edecek .

 

Kongre Bütçe Ofisi (CBO) son zamanlarda Cumhuriyet sağlık mevzuatını analiz etti ve sayıları TrumpCare’in 2026’ya kadar 24 milyon insanı sağlık hizmetinden çıkaracağını ve bu kişilerin on dört milyonunun Medicaid’i kaybedeceğini gösteriyor.

Amerikalılar daha sağlık hizmetine ulaşmada yabancı doktorlarda vize kuyruklarında beklemeye devam edecekler..