Tunusta Gerçek Arap Baharı mı Başlıyor.

0

Tunuslu gazeteci Abderrak Zorgui’nin ekonomik nedenlerden dolayı kendini yakarak intihar etmesini protesto eden vatandaşlar polisle çatıştı.

Gazeteci Zorgui’nin kendisini yaktığı El Kasrin şehrinde defnedilmesinin ardından sokağa çıkan öfkeli kalabalık yollara barikat kurdu ve polise taş attı. Güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı bombalarla müdahale ettiği olaylarda çok sayıda kişi yaralanırken, bazı göstericilerse gözaltına alındı. Tunus İçişleri Bakanı Sufyan Zaag protestoların başkent Tunus’ta da devam ettiğini söyledi.

Pazartesi günü sosyal medya sayfasında sekiz yıldır iş bulamadığına dair bir video yayınladıktan sonra ülkenin batısındaki El-Kasrin kentinin El-Şuheda Meydanı’nda kendini benzin dökerek yakan gazeteci Abderrak Zorgui, olayın hemen ardından ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmış, ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.

Gazeteci Zorgui’nin ölümü bir anda Tunus’ta yaşanan ekonomik kriz ve toplumun genelinde yaşanan gerginliğin sembolü haline geldi. Tunus’ta Arap Baharı sonrası başa gelen hükümet de ekonomik nedenlere çözüm getiremedi. Ülke uzun yıllardır kronik işsizlik ve fakirlikle boğuşuyor. Tunus’ta El Kaide gibi terör örgütleri ile yapılan mücadeledeyse çok başarılı olunamadı.