Türk Donanması Teyekkuzda

0

Türkiye’nin hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından Rusya’nın Akdeniz’e ve Suriye’ye yaptığı askeri yığınağa karşı NATO devreye girdi.

Türk Deniz Kuvvetleri 6 muharip gemisiyle Rus gemilerini Türkiye karasularından uzak tutuyor. Doğu Akdeniz’de Suriye sınırından yönelecek olası tehdide karşı görev yapan bu gemilerin biri karakol görevi yapan fırkateyn, 2’si korvet, 1’i denizaltı, 1’i de hücumbot gemisi. Heybeliada Korveti ise izleme görevi görüyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı donanması, görevdeki bu gemiler dışında Akdeniz’de çeşitli limanlara demirli 29 savaş gemisi varlığı bulunduruyor. Bu gemilerin 14’ü muharip, 15’i de istihbarat sınıfında.

NATO’nun Akdeniz’deki varlığını güçlendirme kararı kapsamında Almanya ve Danimarka da taktik komuta gemilerini bölgeye yönlendirmiş durumda. Böylelikle Akdeniz’deki savaş gemisi varlığı daha da artacak. NATO’nun bu kararı, “Daha iddialı bir Rusya’ya karşı NATO askeri kapasitesini ve caydırıcılığını güçlendirmek ve NATO’nun güney kanadındaki tehditlere karşı Türkiye’yi desteklemek” amaçlı alındı.

Suriye’deki çatışmalar Akdeniz’in doğusunu bir savaş gölüne çevirdi. Rusya, ABD ve Fransa en güçlü savaş gemilerini bölgede konuşlandırdı. Rusya, Türkiye’nin savaş uçağını düşürdükten sonra Akdeniz’deki gücünü daha da arttırdı. Akdeniz’de Rusya’ya ait 13 savaş gemisi bulunuyor. Bu gemiler ise Türkiye’nin güney karasuları boyunca Akdeniz’in doğusunda mevzilenmiş durumda.

Rusya’nın savaş uçağının düşürülmesinin ardından bölgeye gönderdiği en güçlü muharip gemilerinden Moskova gemisini Anamur’un tam karşısına yerleştirmesi ile NATO sınırları bir kez daha Rus tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Akdeniz, savaş gemilerinin yol açtığı gerilimle dalgalanırken, şu ana kadar bölgedeki NATO gemileri sadece Rus savaş gemilerinin hareketliliğini izliyor.

Akdeniz’de halen Rusya ve Türkiye dışında 10 ülke savaş gemileriyle varlık gösteriyor. Bu gemiler, Rus savaş gemilerinin hemen arkasında Suriye açıklarında ve Kıbrıs’ın güneyinde demirli. ABD donanması 3 muharip gemisiyle birlikte Akdeniz’de. Bu gemilerin biri destroyer, biri muhrip, biri akaret sınıfında. Fransa ise 5 savaş gemisini Akdeniz’e konuşlandırdı. Fransa donanması, bir uçak gemisi, iki muhrip, 1 fırkateyn, 1 de istihbarat gemisiyle bölgede varlık gösteriyor. İtalya 2 savaş gemisiyle yer alırken, İngiltere, Belçika, İspanya, Kanada, Portekiz, Yunanistan ve Hollanda’nın da birer savaş gemisi bulunuyor.

Rusya, Türkiye’nin uçağını düşürmesinin ardından Akdeniz’deki gücünü daha da artırdı. Bu askeri yığınağa karşı NATO da devreye girdi. İttifak, Akdeniz’deki gemi sayısını artırıyor. Rusya, ABD ve Fransa en güçlü savaş gemilerini bölgeye konuşlandırdı.