Suriye’de El Kaide Militanlarıyla ÖSO arasında Savaş Başladı.

0

Suriye’nin kuzeybatısında üç gündür süren çatışmalarda ölü sayısı 97’ye ulaştı. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin bildirdiğine göre El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir Şam (HTŞ) ile Türkiye destekli Ulusal Kurtuluş Cephesi (UKC) bünyesindeki gruplar arasındaki çatışmalar Halep ve İdlib’den Hama kırsalına sıçradı.Son üç günde UKC’nin İdlib kırsalındaki 11 köyün kontrolünü HTŞ’ye kaybettiğini aktaran Gözlemevi ise, çatışmalarda HTŞ tarafında 49, UKC tarafında da 40 savaşçının öldüğünü açıkladı. Ayrıca aralarında üç çocuğun bulunduğu sekiz sivil de hayatını kaybetti.

“Çatışmaları HTŞ başlattı”

Haber ajansı dpa’nın yerel kaynaklara dayandırdığı habere göre çatışmalar, İdlib kırsalında konuşlu Nureddin Zengi Hareketi’ne bağlı unsurların Menbiç bölgesine kaydırılması sonrası HTŞ’nin durumdan faydalanmak istemesi sonrası başlamıştı.

Çatışmalarla ilgili olarak dün bir açıklama yapan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Rami Abdurrahman, Türkiye ve Rusya’nın İdlib kırsalında örgütü zora sokacak bir uzlaşıya varmasından endişelenen HTŞ’nin, ÖSO’nun Afrin ile İdlib kırsalı arasındaki bağlantısını kesmeyi hedeflediğini öne sürmüştü.