Türkiye’nin ilk uzay üssü artık tamam

0

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve TÜRKSAT AŞ tarafından yatırım maliyetleri karşılanan ve Türkiye’yi uluslararası alanda önemli bir konuma yükseltecek Türkiye’nin ilk Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi artık tamam.

TÜRKİYE ULUSLARARASI OYUNCU KONUMUNA GELECEK

Türkiye, dünyada az sayıda ülkede bulunan bu tesis sayesinde uzay sistemleri montaj, entegrasyon ve test hizmetleri alanında uluslararası oyuncu konumuna gelecek.

SADECE BİR KAÇ ÜLKEDE VAR

Dünyada sadece Hollanda, Almanya gibi birkaç ülkede olduğu bilinen ve Uluslararası uzay projelerine de hizmet verilecek Türkiye’nin ilk Uzay Sistemleri Engtegrasyon ve Test Merkezi Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (TUSAŞ) bünyesinde kuruldu.

BÜYÜK BİR AVANTAJ SAĞLAYACAK

Yaklaşık 3 bin 800 metrekarelik merkezde, kütlesi 5 tona kadar olan birden fazla uydunun aynı anda montaj, entegrasyon ve test faaliyetleri gerçekleştirilecek.

Kurulan tesisin askeri havaalanıyla doğrudan bağlantısı olduğu için uydunun kara yoluyla taşınması gibi bir durum söz konusu olmayacak. Projelerin emniyeti, maliyeti ve risk yönetimi açısından büyük avantaj sağlayacak.

ULUSLARARASI PROJELERE DESTEK VERECEK

Yaklaşık 3 bin 800 metrekarelik merkezde, uluslararası uzay projelerine de hizmet verilecek. İlk olarak Göktürk-1 Uydusunun ileri entegrasyon ve çevresel testleri gerçekleştirilecek.

Merkezdeki uydu testleri, oluşabilecek elektromanyetik etkileşimlerin saptanabilmesi ve uydu üzerindeki ekipmanın elektromanyetik açıdan birbiriyle uyum içinde çalıştığının doğrulanması amacıyla dış ortamdan arındırılmış odada yapılacak ve birçok projenin testi ve yönetimi bu merkezden gerçekleştirilecek.

Peki bu Türkiye için ne anlama geliyor? Konuyla ilgili başka neler yapılabilir. Haber7’ye özel açıklamalarda bulunan Ankara Üniversitesi Uzay Araştırmaları Eski Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ethem Derman, bu tarz projelerin Türkiye’ye çok faydasının olduğunu ve bir uzay ajansının bir an önce kurulması gerektiğini söyledi.

İşte Derman’ın özel açıklamaları:

TÜRKİYE’YE FAYDASI ÇOK BÜYÜK

Kurulan her bilimsel kuruluşun Türkiye’ye faydası çok büyük. Ama bunları kurmak değil idame etmek önemli. Bizim hala ne yazık ki bir uzay ajansımız yok. 1995 yılında bir ajans kurulması planlanıyordu ancak daha kurulmuş değil. Bu tarz organizasyonları tek elden yönetebilecek bir kurum oluşturulursa daha da güzel işler yapılabilir. Böyle bir kuruma acil ihtiyacımız var.

BUNLAR ÖNEMLİ ŞEYLER

Test sistemleri dediğimiz zaman laboratuardan söz ediliyor, çok güzel vakum alanları var, yapılan her türlü elektronik malzeme oradan idare ediliyor, bunlar çok önemli şeyler tabi ki.

KURUMLAR ARASINDA BİR BÜTÜNLÜK OLUŞTURULMALI

Türk uzay ajansıyla ilgili bir kanun tasarısı vardı, Türk uzay çalışmaları için çok güzel bir program vardı ancak daha uygulanabilmiş değil. Bunların yeniden gündeme alınması ve bu kurumların arasında bir bütünlük oluşturulması lazım.

[email protected]

Kaynak : Haber7