Türkiye’nin Libya’daki İlk Somut Hamlesi Ses Getirdi.Her İki Taraf Ateşkesi Kabul Etti.

0

Libya’nın doğusunu kontrol eden General Halife Hafter’e bağlı güçler ve Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Türkiye ile Rusya’nın ortak ateşkes çağrısını kabul etti.

Hafter’e bağlı güçlerin sözcüsü Ahmed el-Mismari, resmi sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı görüntülü mesajında, Libya’nın batısındaki “operasyonlarına ilişkin ateşkes çağrısını kabul ettiklerini” ancak karşı tarafın ateşkesi ihlal etmesi halinde şiddetle karşılık vereceklerini kaydetti.

Hafter’e bağlı güçlerin açıklamasından birkaç saat sonra Birleşmiş Milletler tarafından tanınan UMH’nin Başbakanı Fayiz es-Serrac da pazar gününden itibaren ateşkes ilan etti. Serrac, eğer karşı kamptan ateşkes sırasında bir saldırı gelirse karşılık vermenin “meşru hakları” olduğunun altını çizdi.

Türkiye’den ilk tepki: Barış diplomasisinin somut neticesi
Libya’da ilan edilen ateşkesle ilgili Türkiye’den ilk tepki Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın’dan geldi. Kalın sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalarda “Cumhurbaşkanımızın yoğun çabalarıyla devreye giren Libya ve İdlib ateşkes anlaşmaları, Türkiye’nin izlediği barış diplomasisinin somut neticeleridir.” dedi.

Sözcü Kalın, “Diplomasi bir süreç yönetimidir. Amaç, ülkemizin ve bölgemizin barış, güvenlik, istikrar ve refahını sağlamaktır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Libya’da 12 Ocak Cumartesi gecesi yerel saatle 00.00’da Türkiye saati ile 01.00’da başlayacak şekilde “koşulsuz” ateşkes çağrısı yapmıştı.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti, Türkiye ile Rusya’nın ateşkes çağrısını memnuniyetle karşıladı
Hafter iki gün önce Türkiye ve Rusya’nın yaptığı ateşkes çağrısını reddetmişti.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi ise Ankara ve Moskova’nın ateşkes çağrısını memnuniyetle karşıladığını açıklamıştı.

Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac, cumartesi günü yaptığı açıklamada ateşkese ilişkin, “Hafter güçlerini çekmeden bu olmaz çünkü daha önceki tecrübelerimize dayanarak kendisine güvenmiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Seyyac İtalyan mevkidaşıyla bir araya geldiği Roma’da, “Rusya ve Türkiye’nin, saldıran grubun geri çekilmesi şartıyla önerdikleri ateşkes girişimini memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak bu durum, karşı tarafın hareket tarzı sebebiyle çok uygun olacak gibi görünmüyor” şeklinde konuşmuştu.