Uganda da Polis Şiddeti Artıyor.

0

Son üç haftada, Uganda da, silahsız sivillere karşı haksız yere aşırı güç kullanılıyor. Çoğunlukla güvenlik güçleri tarafından düzenlenen bir dizi şiddete tanık olundu.

Ücret artışını protesto eden Makerere Üniversitesi öğrencileri darp edildi. Bazıları ikamet ve yurtlardan toplandı, dövüldü ve tutuklandı. Gazeteciler de ayni şiddete maruz kaldılar.Polis vahşetine karşı  polis liderlerinden ricada bulundu. Ancak dilekçelerini sunmak için yürüyen öğrencilere  Pazartesi günü dövülerek acımasızca öldürüldü.

Pazartesi günü polis, Namboole stadyumunda Demokratik Değişim Forumu (FDC) partisinin zamanlanmış bir Muhalefet toplantısını şiddetle durdurdu.

Partinin eski cumhurbaşkanı adayı Dr. Kizza Besigye, kendisine göz yaşartıcı gaz ve isyan topu toplayan polis tarafından dövüldü.

Polis müdürlerinde biri olan Rashid Agero, Dr Besigye’nin aracının ön camını tabanca ile tehdit etti.  Bütün bu olaylardaki polis acımasızlığı Parlamento ve sivil toplumdan kınama aldı. Dün polis şiddeti, Necjanankumbi’deki Muhalefet yetkililerine ve protestoculara karşı çatışmaya döndü.

Muhalefet Polisin, insanları korumak, mülklerini korumak ve kanunları ve düzeni sağlamak, korumak için ödenen vatandaşları taciz etmekle yükümlü değildir dedi.