Ukrayna devlet başkanlığı seçimlerine hazırlanıyor

0

Ukrayna 31 Mart’ta başkanlık seçimlerine gidiyor. Seçim listesine rekor sayıda aday başvurusu gerçekleşti. Tam 44 kişi resmi adaylık başvurusunda bulundu ancak daha sonra yaşanan çekilmeler ile bu sayı 39’a düştü.

Anketler 39 adaydan hiçbirinin yeterli çoğunluğa tek başına sahip olmadığını gösteriyor. Bu da seçimler 21 Nisan’da gerçekleşecek olan ikinci tura kalacak anlamına geliyor.

Başkanlık seçimi 2014 erken genel seçimlerinden bu yana gerçekleşen ilk siyasi seçim olacak. 2014 yılında Ukrayna’da Meydan Devrimi gerçekleşmiş ve Rusya yanlısı devlet başkanı Viktor Yanukoviç iktidarı yüzden fazla kişinin hayatını kaybettiği halk ayaklanması ile son bulmuştu.

Kiev yaşanan dramatik gelişmelerin şokunu atlatamamışken Rusya adım atarak Kırım’ı ilhak etti.

Varolan AB yanlısı devlet başkanı Petro Poroşenko oyların yüzde 55’ini alarak 25 Mayıs 2014’te göreve geldi.

Ülkede barış, huzur ve reform sözü veren Poroşenko şimdi bir dönem daha iktidarını sürdürmek için adaylar arasında bulunuyor.

Poroşenko son beş yılda neler yaptı?
Göreve geldiğinden bu yana Ukrayna ordusunu güçlendirme yönünde birçok adım atan Poroşenko Rusya ile açık savaşa tutuşmamak adına sakin ve sağduyulu politika izledi.

Avrupa Birliği ile Ortaklık Anlaşması’nı imzalayan Poroşenko, Ukraynalıların Schengen ülkelerine kısa süreli vizesiz seyahat hakkı elde etmesini sağladı ve döneminde vizesiz seyahat edilebilen ülke sayısı 128’e çıktı. Ukrayna pasaportu da böylece Henley Pasaport İndeksi’ne göre dünyadaki en değerli 41. pasaport haline getirdi.

Yine Poroşenko döneminde Ukrayna Ortodoks Kilisesi Rus kilisesinden ayrılarak ve İstanbul kilisesinden bağımsızlık izni alarak ayrı bir cemaat ve yapı haline geldi.

Ne var ki, Poroşenko ülke içi yaşanan kutuplaşmayı sona erdiremedi. Dönemi sırasında yolsuzluk arttı ve ekonomik sıkıntılar büyüdü.

Yeni devlet başkanını bekleyen konular:
Liste uzun çünkü söz verilen reformlar tamamlanmadığı gibi hayata geçirilenlerin de uygulamalarında sorunlar mevcut. AB, Kiev yönetimi ve farklı kurumlardaki yetkililerini reformları yavaşlatmakla suçlarken anketlere göre Ukrayna halkı reformların tümünü olmamakla birlikte önemli bir kısmını gerekli görüyor.

Yolsuzlukla mücadele, yargı reformu, toprak reformu ve sağlık alanında bekleyen pek çok düzenleme bulunuyor. Rusya ile kopmuş olan ilişkiler ekonomiyi kötü etkilemeye devam ediyor. IMF’ye olan bağımlılık yükseliyor. Şimdilik halk devlet destekleri sayesinde doğalgaza serbest piyasa rakamları üzerinden para ödemiyor ancak bu durum 2020’de son bulacak.

Hangi adaylar yarışı önde götürüyor?
Yarışı en önde götüren aday şu an için yüzde 25 destek ile aktör/şovmen ve komedyen Volodimir Zelenskiy. Zelenskiy’nin bu kadar destek görmesi toplumda siyasetçilere karşı hissedilen yılgınlığın ve bıkkınlığın bir dışa vurumu olarak değerlendiriliyor.

Ukrayna’daki en güçlü oligarklarla temas halinde olan Zelenskiy, en güçlü iş adamlarından Ihor Kolomoyskiy tarafından açıkça destekleniyor.