Ukrayna’da Rusya yanlısı ayrılıkçı lider öldürüldü: Moskova, Kiev’i suçladı

0

Ukrayna’dan bağımsızlığını ilan eden Donetsk şehrindeki bir kafede meydana gelen patlamada Rusya yanlısı ayrılıkçı lider Aleksander Zaharçenko yaşamını yitirdi.

Yaklaşık 4 yıldır ayrılıkçıların kontrolünde bulunan kentte meydana gelen patlamanın ardından Rusya ve Ukrayna bir kez daha karşı karşıya geldi. Rusya patlamayla ilgili Kiev yönetimini suçlarken, Ukrayna olayla bir ilgisi olmadığını açıkladı. Aleksander Zaharçenko, bağımsızlığını ilan eden “Donetsk Halk Cumhuriyeti”nin 2014 yılından beri lideriydi.

Zaharçenko’yu kim öldürdü ?

Rusya Dışişleri’nden yapılan açıklamada ayrılıkçı liderin “bölgede savaşı yeniden alevlendirmek için” öldürüldüğü öne sürüldü. Zaharçenko’nun yardımcılarından birisi Ukrayna tarafında askeri hareketlilik gördüklerini kaydetse de Kiev yönetimi bu iddiaları yalanladı.

Bu yıl başında Reuters haber ajansına isim vermeden konuşan üç ayrılıkçı kaynak patlamada ölen 42 yaşındaki Zaharçenko’nun Moskova desteği ile devrileceğini ve yerine başka bir liderin getirileceğini beklediklerini belirtti.

2014 yılından Ukrayna’da Avrupa yanlıları ile Rusya’ya yakın olan gruplar arasında çıkan iç savaş 2015 yılında alınan ateşkes kararı ile durulurken ülke ikiye bölündü. Ukrayna’da her ne kadar ateşkes olsa da sınır bölgelerinde zaman zaman ufak çaplı çatışmalar devam ediyor.