Ürdünlüler Bunu Düşünüyor:”Ya geri dönerlerse?”

0

Ürdün  yönetimi yazın tatil için ülkelerine geri gelecek Yurt dışında çalışan Ürdünlü İşçilerin durumu düşünmeye başladı.Turizm gelirleri düşen Ürdün’ün gelen işçileri ülkede iç turizmi kalkındıracağını ama covid19  de ülkede artacağı şüphesi arasında kaldılar.

Hükümetten Al Rai’nin Issam Qadamani, turizmin ve yabancıların ile işçilerin Ürdün’ün hayat damarı olduğunu bu damarın önümüzdeki aylarda kuruyup kurumadığını  merak ettiğini söyledi.

Turizm konusunda ise, en iyi 2021’in ortasından önce iyileşmeyeceğini ve ölümcül bir darbe aldı, dedi. Qadamani, Krallığın, temasları sona erdiğinden veya sona erdirildiği binlerce göçmenin geri dönmesinden sonra nerede olacağını merak ederek, dedi.

Ürdünlüler Arap Körfezi ülkelerinde ve başka yerlerde çalışmaları sona eren  herkesi saymanın zor olduğunu, ancak yakın zamanda zorla geri dönüşlerini beklemenin zor olmadığını söyledi.

Hükümetin bu beklentilere hazırlık yapması gerektiğini söyledi; tasarruf ve uzmanlıklarını geri getirdiklerinde ekonomiyi canlandırma bayrağı altında göçmenlerin geri dönüşünden çok mutlu olmaması gerektiğini vurguladı.

Bazıları, birinci Körfez Savaşı’ndan sonra ve mevcut durumdaki savaşlardan sonra göçmenlerin geri dönüşünün faydalarını karşılaştırıyorlar.,

Qadamani, yurtdışında çalışan Ürdünlülerden yapılan transferlerin 2019 yılında 3,7 milyar dolar olduğunu belirterek, geri dönüşün Ürdün’e, Merkez Bankası Ürdün Merkez Bankası’na yabancı para kaynağı olan bu transferlere yatırım ve ithalat için fon sağlayan bu transferlere mal olacağını vurguladı.