Van Gogh’un Kıymeti Eskiden Bilinmiyormuş

0

Birçok ressam gibi kıymetinin öldükten sonra anlaşıldığı söylenen Hollandalı ressam Vincent van Gogh’un yaşadığı son dönemde ünlenmeye başladığına dair bir kanıt ortaya çıktı.

Ünlü ressam hakkındaki bilgilerin büyük çoğunluğu kardeşi Theo van Gogh’a yazdığı yüzlerce mektuptan edinildi. İngiliz Daily Telegraph haberine göre yazar ve küratör Martin Bailey, bulduğu son mektubun ‘Van Gogh’un kıymetinin bilinmediği’ efsanesini yıkabileceğini düşünüyor.

Mektupta kardeşi Theo ünlü ressama onun da resimlerinin bulunduğu bir sergiyi dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Sadi Carnot’nun ziyaret ettiğini ve sanatçının eserlerini çok beğendiğini yazıyor.

Bailey’nin basın arşivlerinden edindiği bilgiye göre Paris’teki Salon des Indépendants sergisine onur konuğu olarak katılan Sadi Carnot sergide bir saat geçirmiş. Bailey, Van Gogh Müzesi arşivinde bulunan mektupta Theo’nun cumhurbaşkanının ziyareti üzerinde çok durmadığını ve bu sebeple bu ayrıntının araştırmacıların gözünden kaçmış olabileceğini ifade ediyor.

Bailey’e göre cumhurbaşkanının ziyareti ise ünlü ressamın tanınmaya başladığının bir göstergesi.

19 Mart 1980 tarihli mektubun ünlü ressamın kulağını kesmesinin ardından Fransa’daki Saint-Paul-de-Mausole akıl hastanesinde olduğu döneme denk geliyor. Ünlü ressam ise mektuptan sadece 4 ay sonra Temmuz 1980’de hayatını kaybetti.

Bu haberlerede göz atmak isteyebilirsiniz:

Deneysel Müziğe Kapılarını Açan Platform: Coke Studıo

Oscar’a Yeni Kategori Ekleniyor..

İtalya’nın Büyülü Sanat Merkezi: Teatro alla Scala