Venezüela’lara Birde Bu Gözle Bakın.

0

Bu hafta ülkedeki darbe tartışmasıyla dünya gündemine gelen Venezüellaya birde ülkelerindeki ekonomik sıkıntıdan dolayı Brezilyaya sığınanların gözü ile bakalım.

Venezüella’daki krizden kaçtıktan sonra hayatta kalmak için üç Venezüellalı adamın hikayesi bu.. Roraima sınırındaki Pacaraima sınır kasabasının çöplüğü onların tek geçim kaynağını…

Şehrin atıklarının arasına sıkışmış göçmenler, sabahtan akşama kadar kullanabileceklerini arıyor. Metal, karton ve yiyecek topluyorlar. Bir iş bulamadıklarını söylüyorlar, çünkü şehir muhtaç Venezüellalılarla dolu, bazıları ise suç işliyor.

“Para kazanmak için satabileceğimiz her şeyi arıyoruz. Çürümüş olmayan yiyecekler bulursak, onu yeriz, ”diyor Pacaraima’da üç haftadır yaşayan 48 yaşındaki Miguel Arteaga.

Brezilya’ya kaçan Venezüella’nın sayısı, Nisanın Sonu itibariyle giderek arttıyor.Salı gününden bu yana Venezüella’daki gösteriler ve çatışmalar arttı.

Sadece Salı günü, 848 göçmen sınır kenti Pacaraima kentindeki  istasyonuna girdi. Göç akışını kontrol eden Acolhida operasyonuna göre, hareket günlük ortalama 450 dır.

Miguel Arteaga, günde iki kez bir kamyonun çöp sahasına daha fazla çöp taşıdığını söylüyor. Bu anlarda genellikle acele edilmeli…

“ Venezuela Hükümeti iyi değil. Bizi bu noktaya getirdi, ”diyor Gustavo Santana..