Venezuelalılar Hugo Chavez’i Unutmadılar.

0

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolás Maduro, 4 Şubat’taki sivil-asker isyanının 28. yıldönümünü kutladı.Dağ Kışlası’ndaki bir etkinlik sırasında Bolivarcı Devrim projesine sadakat taahhüdünü yeniledi.. 1992, Hugo Chavez liderliğinde  binlerce insanın harekete geçtiğini ifade etti.

Maduro, “Sadece bağımsızlığımız en değerli varlığımız değil,” dedi. Barış ve haysiyeti fethettik ve onlarla birlikte bu 21. Yüzyılın bu onurlu milli onur günü olan Venezüella’nın başarılı ve mutlu Venezuela’nın geleceğinin kapılarını açtık »dedi

Ulusal Kurucu Meclis (ANC) başkanı Diosdado Cabello da “Kolay olmadı ve Komutanımız emperyalizme teslim olmayan Nicolás Maduro ile büyük bir görev yaptık.” 11 Nisan 2002’de Chavez’in anayasal hükümetine karşı tasarlanan darbenin sivil-asker birliğinde yenildiğini ve Bolivar Ulusal Silahlı Kuvvetlerinin (FANB) ve örgütlü halkın sokaklarda, devrimi gerçekleştirdiğini ifade etti.

Cabello, Bolivarcı Devrim geldiğinden beri ülkenin başka bir ülke olduğunu vurguladı.  Chavez cumhurbaşkanlığını üstlendi, çünkü özelleştirmeler durduruldu, baskı başladı, insanların yıllarca reddedildiği haklarının tanınması sağlandı.

Etkinlik sırasında, Maduro bir ABD savaş gemisinin Venezuela’nın karasularına nüfuz etmeye çalıştığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı ayrıca Kolombiya Hükümeti tarafından finanse edilen ve yetiştirilen paralı askerlerin askeri birliklere ve gemilere yönelik terörist saldırılar gerçekleştirmek için Venezuela’ya gönderildiklerini bunu kınadığını ifade etti..

«Eminim ki onları er geç ele geçiririz ve onları Venezüella adaletiyle cezalandırırız, çünkü Venezuela’da barış istiyoruz. Teröre hayır. Bağımsızlık, barış ve haysiyet ”diyen Bolivya Ulusal Silahlı Kuvvetlerini ulusal egemenliği savunmaya çağıran ve Venezüella’daki aşırı sağın Devletin istikrarına karşı eylemlerde ısrar ettiğini onları pişman edeceğiz dedi. Devlet Başkanı  şöyle dedi “Sağ, Vatanı satmaya devam ederken, Venezuela’yı seven bizler, hücumla ilerliyoruz. Tek bir günü kaybetmeyelim, ilerlemenin zamanı geldi ”dedi