“Y” Kuşağının Dinlediği BTS, Dünyanın En Büyük Müzik Grubu mu ?

0

Haber-Yorum
Cevap, evet. Ama hala grubu hiç duymamış insanlar var. Güney Koreli grup, 2013’ten beri  K-Pop da yükseldi.  Hip-hop ‘denemek zor’ oldu.İlk çıkışlarında neredeyse fark edilmediler.7 üye bu grup şimdi iyi kazanıyor dünyada müzikal saygıyı hak ediyor.

Ama hala “BTS kimdir?” Diye soran birçok insan var. Onlar şu an en fazla  bilinen müzik grubu. Beatlemania, Michael Jackson’ın göze çarpan dehası, Elvis’in cazibesi, YouTube keşfi Justin Bieber ve The Rolling Stones’ın yarım yüzyıllık koşusu olmasına rağmen, BTS gibi bir şey olmadılar..

Müzikal olarak karşılaştırmak zor olsa da, istatistiksel olarak BTS tüm zamanların en büyük çıkışlarıyla  hala yükselişte. Bu arada, BTS, Kurşun Geçirmez İzciler olarak gevşekçe tercüme edilen tam Korece adı Bangtan Sonyeondan (방탄 소년단) için kısa adıdır.

Beyaz pop müzik dünyasında  7 genç Koreliler listelerin tepesine nasıl girebilir ve spor stadyumlarını çığlık atan hayranlarla nasıl doldurabildi?

Çoğunlukla Korece şarkı söylüyorlar. Bir an için düşünün. İngiltere, ABD, Avrupa, Asya’da her yerde  geçtiler. Gerçekten de ABD’de Billboard Top 200 Albüm Tablosunda bir yıl içinde üç numaralı albüm kaydettiler Bu durum  Beatles tarafından sadece bir kez elde edilen bir başarı.

BTS dünyanın en büyük grubu mu? 

2020 için BTS, gerçek albümleri ve dijital indirmeleri eklediğinizde, çok sayıda ABD, İngiltere ve Avrupalı ​​sanatçıyı yenerek dünyadaki herhangi bir sanatçının en çok albümünden daha çok sattı.

Çıkış konserlerinde seyirci tüm hitleriyle birlikte Korece şarkı söylüyor. 2019’da Bangkok’taki konserlerinde 50.000 kişi  Korece şarkı söyledi.

Kim Tae-hyung (V), Jung Ho-seok (J-Hope), Kim Nam-joon (RM), Kim Seok-jin (Jin), Park Ji-min (Jimin), Jeon Jung- kook (Jungkook) ve Min Yoon-gi (Suga), neredeyse ‘bir gecede başarı’ değildir. 7 yıl önce  K-Pop sahnesinde çıkış yaptılar ve anında başarılı olmadılar. Neredeyse bilinmeyen bir yapım şirketi (Big Hit Entertainment) ile çalışan 7 üye, uzun geceler ve hafta sonları seslerini oluşturmaya, bir yurt odasında yaşamaya, yöneticilerini otomobil ve evlerini müzik videoları için sahne ve set olarak kullandılar. Materyallerinin çoğunun üretilmesine ve yazılmasına katkıda bulundular ve hala yapıyorlar.

Zalim bir K-Pop endüstrisi var.  BTS’in K-Pop’un ‘kalıbına’ uymamasından dolayı eleştirilenler ile de savaştılar. İntihal tartışmaları, ölüm tehditleri, sosyal medya nefret kampanyası ve çoğu K-Pop eyleminin yoluna gideceklerini düşünen çok sayıda insan  vardı. Ama ısrar ettiler

Kasım 2016’da Güney Kore’deki ana müzik ödülleri programında Yılın Albümü’nü kazandılar. Herkes şaşkına dönmüşdü ama bu bir dönüm anıydı ve asla geri dönmeyeceklerdi…

Onları K-Pop Sonunda Tanıdı

Sonunda K-Pop dünyasında bir tanındılar, bu arada batıda, dünyanın her yerinde artan destek elde ettiler.

ARMY Hayranlar Ordusu

Onların büyük silahları ARMY, dünyadaki sadık hayran kitlelerine verdikleri isim. Grup her konuştuğunda DAİMA başarılarını sadık taraftar lejyonuna bağlanıyor. Bu arada ARMY, sosyal medyayı silahlandırdı – BTS’in doğru zamanda geldiğini söyleyebilir – on yıl önce bu  imkansızdı.

#BlackLivesMatter’ın sosyal medyada eğilimi olduğundan, George Floyd’un ölümünden sonra ABD’deki daha büyük bir protesto hareketinin parçası olarak BTS, harekete 1 milyon ABD doları bağışta bulundu. ARMY yanıt verdi ve iki gün içinde hayranlardan gelen BTS bağışıyla eşleşti.

BTS’in YouTube müzik videoları (yüzlerce var) YouTube’da birkaç rekor kırdı, Twitter takipçileri 2018’de dünyanın en adanmıştı ve bir üye, J-Hope, geçen yıl dünyanın en tweetlenmiş videosuna sahipti. BTS, 7 yıl boyunca hayatlarını, savaşlarını, dans uygulamalarını, iniş ve çıkışlarını paylaşarak sosyal medyayı salladılar.

Videolarının çoğu, gizli mesajlar ve aralarında devam eden hikaye çizgileri olan pahalı, sinematik extravaganzalardır. Blood, Sweat and Tears şu anda 4 yaşında ancak grup için bir video oldu ve müzik, hikaye anlatma, dans ve stil komutlarını örnekledi – hepsi tek bir sanat eserinde.

Grup üyeleri hayatlarını  binlerce yüklenen fotoğraf ve video ile paylaştı ve aynı zamanda temel mesajlarını acımasızca paylaştı  Müzikleri mevcut sosyal sorunları ele alır.

Ayrıca kendilerini kavga, ağlama, kavga etme, gülme, yemek yeme, alışveriş ve sahne arkası gösteren videolar paylaştılar – sadece müzik endüstrisi labirentinde yoldan geçen yedi genç adam.

Ölçülmesi zor ‘X’ faktörü de bu yedi yetenekli adamda güçlü. Bangtan çocukları arasında gerçek bir dostluk bağı vardır ve halka açık olarak veya videoda göründüklerinde  sahte değildir. Ve, yedi yıl boyunca eylemlerini gerçekleştirdikten sonra, sahnede bir rahatlık ve kolaylık var, bazıları bunu ‘swag’ olarak tanımlıyor, burada nefes kesen dans rutinlerini çekerken performansları zahmetsiz görünüyor. 7 yıldan fazla büyüdükçe müzik ve performansları da daha önceki hip-hop vuruşlarından daha sofistike performanslara dönüştü.

Solo Projeler Öne Çıkıyor.

Altı yıllık topluluk çalışmalarında, ekibin geri kalanı tarafından tamamen desteklenen  solo projeler beliriyor. Grup içinden ‘solo bir proje yapmak’ genellikle ‘yalnız gidiyorum’ kodunu oluştururken, BTS ile grubun varoluşunun temel bir parçası olmuştur. Her BTS konserinde, her üyenin parlamak için yalnız anları vardır.

Güçlerinin bir başka kısmı da hepsinin son derece yetenekli olmaları – şarkı söylüyorlar, dans ediyorlar, rap yapıyorlar, yazıyorlar, üretiyorlar. Ayrıca beyaz pop endüstrisine tüm Asya görünümünü sunan harika ‘görseller’ (K-Pop konuşmasında) var.

Hayran hayranları ve ünlü fanboylar ve fangirl’ler lejyonları toplamaya devam ediyorlar, konser turu belgesellerinin iki başarılı sinema bültenine sahip oldu, BM’de konuştular, dünyadaki hemen hemen her önemli TV şovunda göründüler.

Müzikleri genellikle Korece şarkı sözleriyle söylenirken hemen akılda kalıcıdır, ancak birçok pop etkisi vardır, ancak onları ayırmaya devam eden ve dünya çapında yeni hayran kitlelerini toplamaya devam eden benzersiz bir şeyleri var. Konserlerinde, seslerini ve güçlü dans hareketlerini gösteren saf pop, hip-hop, rap,  ve diğer şarkıları burada bulacaksınız. İki buçuk saatlik canlı konserleri için tam gazda devam etmeleri, müzik dünyasının modern harikalarından biridir.