Yaz Aylarında Tahranın Havası Kirlilikte Rekorlar Kırıyor.

0

22 Haziran’dan bu yana Tahranlılar tek bir gün temiz hava alamadılar.

Tahran Hava Kalitesiyle ilgili yayınlanan Raporda, 1 gün boyunca başkentin hava kalitesinin tüm insanlar için sağlıksız bir seviyeye ulaştığını gösterdi.

Geçen yılın aynı döneminde de kirli hava kalitesi bildirilmemişti.

Hava kalitesi endeksi (AQI), halka halihazırda havanın ne kadar kirli olduğunu veya ne kadar kirli olacağı tahmininde bulunmak için kullanılıyor.

Endeks, kirleten hususları ölçüye göre sınıflandırır; orta derecede kirli (151-200), aşırı kirli (101-150), hassas kirli gruplar (101-150), kirli, sağlıksız ve sağlıksız 201-300) ve aşırı derecede kirli (301-500).

Hava Kalitesi Kontrol Şirketi’ne göre, Tahran’ın havası bu ay 8 gün boyunca iyi, 8 gün boyunca iyi hava kalitesi ve bir gün kirli hava bildirildi.

Geçen yılın aynı döneminde, Tahran’da 10 gün iyi hava kalitesi bildirilirken, sakinler 7 gün hafif kirli hava gördü.

Çoğunlukla ozon kirletici ve partikül madde yükselmesinden kaynaklanıyordu; İstatistiklerin gösterdiği gibi yaz aylarında ısınma sırasında başkentte ozon konsantrasyonu artıyor.

Zemin seviyesindeki ozon konsantrasyonunun gelecek haftalarda daha da kötüleşeceği tahmin ediliyor

Alt atmosferdeki ozon, güneş ışığının doğrudan kirlilik kaynağında, yani otomobil, sanayi, gaz buharları, kimyasal çözücüler, yakıt yanması olmak üzere doğrudan kirlenmenin kaynağında etkileşime giren hidrokarbonlar ve azot oksitler içeren havadaki tepkimesiyle oluşur.

Tahran’daki diğer kirleticilerin konsantrasyonu, baharın başlangıcından (21 Mart) geçen yılın aynı dönemine göre azalmış olsa da, bu ay boyunca, ozon, son 17 yılda görülmemiş bir seviyeye ulaştı.