YEDİNCİ KITA; Bilmediğimiz Ama Var Olan Yer

0

Günümüzdeki tüketen ve tükettiğinden çok fazla atık üreten bir toplulukla karşı karşıyayız. Dünya da her yıl 1 trilyon plastik poşet kullanılıp çöp haline geliyor.Bunun yanında her yıl yarım milyar plastik şişe ve 5 milyar pipeti çöp olarark üretiyoruz.

Pasifikte en büyük çöp adası

Eee bu çöpler nereye gidiyor karşıyor diye hiç düşündük mü? Bence cevabınız hayır olucak, hatta kimi insanlar yaa bırak bu işleri çöpleri düşünene kadar daha çoook problemimiz var. İşsizlik mi dersin, kira derdimi dersin, çalışıyorsakta ay sonu nasıl gelicek derdi mi dersin diye sözler kulağıma gelir gibi oldu. Aslında bunlar çözülmeden bu problemlerin düşünülmeyeceğide gayet normal herkes kendince haklı. Fakat genede bir bilgilendirme yapmak yerinde diye düşünüyorum. Çünkü bu işin ucu tahmin edin bir canlıya dokunuyor, o da “İNSAN” yani bize.

Dünya’daki Çöp adaları

Sorduğum sorunun cevabı aslında bizim yaşam kaynağımız olan su, bu plastik atıkların çoğu su kaynaklarımıza karışıyor, ordan nehirlere ordan denizlere ve en sonunda okyanuslara. Bunlar karıştıktan sonra okyanustaki dalgaların etkisiyle

bir arada toplanmaya başlıyor. Biraz küçük bir toplanma da değil kocaman bir alana yayılıyor, bir ada boyutunda ama küçük bir ada değil TÜRKİYE’NİN 5 Katı boyutlarında. Bunlardan bir tane de yok Okyanuslarda tam tamına 5 tane çöp adası bulunmakta.

Bunlar deniz canlıların yaşamını etkiliyor, 700 tane deniz canlısını doğrudan etkiliyor. Dolaylı olarak bizide etkiliyor aslında. Çünkü biz de bu canlıları yiyoruz. Yediğimiz balıkların çoğunda gözle göremediğimiz plastikler vücutlarına karıştığından bizide etkilemekte. Yaratılıştaki denge işte çok önemli bir şey, yapılan bir yanlış kelebek etkisiyle büyüyüp büyüyüp kocaman bir probleme dönüşüyor. Bundan sonra yapıcağınız çok basit ve yararlı şeyler var aslında, mesela çöpleriniz ayırmak, alışverişe giderken eskiden olduğu gibi kendi poşetlerinizi götürmek, sigaralarınızı denize yada yere atmamak, çöplerinizi elinizde tutup bir çöp kutusuna atmak gibi.Bunlar bizim yapabileceğimiz küçük şeyler.

Bazı insanlar, girişimciler de bu konuya el atmaya başlamış. The OCEAN CLEANUP şirketi bunlardan biri. Kendilerinin ürettiği System 001 adlı bir temizleme aracı şuan Hawaai açıklarındaki çöp adasında gezinmekte. Sistem aslında çok basit bir şekilde çalışıyor. Doğanın ve denizin yardımıyla okyanusta gezinmekte. Uydu sistemi ve kameralarla birlikte çöp yoğunluğunun en fazla olduğu yerlere giderek kendi havzasınız dolduruyor. Havza dolduktan sonra sistem uyarı veriyor ve çöp toplama gemisi alana gelip çöpleri alıyor ve karaya getiriliyor. Bu çöpler geri dönüşüme uğratılıp gelir kaynağı oluşturuyor. Geri dönüştülen ürünler çanta, gözlük vb.gibi bir çok ürünün yapımında kullanılıyor. Bu sayede 5 yıl içinde çöplerin %50 sinin temizleneceği düşünülüyor bu alan için.Şirket 2020 yılında 2. Çöp toplama cihazını System 002’yi bu alana gönderecek ve bundan toplam 60 adet üretilecek. Fakat bu yapılan girişim tek başına temizlemeye yeterli bir durumda değil. Çünkü bu temizleme yapılarken biz temizlenen çöpler kadar çöp üretmeye devam edeceğiz. Bunun gibi bir çok girişime ihityacımız var aslında. Hatta keşke bir Türk girişimcide inşaat işiyle uğraşmak yerine bu tarz girişmlerde bulunsa ben inanıyorumki genç nesilden birçok destek ve gönüllü yardım alıcaktır. İnşallah o gün yakındır ve gerçekleşir küçük bir umut dileğiyle…

 

Not: Bu konuyla ilgilenenler için şirketin internet sitesi https://theoceancleanup.com/