Yeni Dünya Ticaret Düzeni

0

Aheste geçen kış mevsiminin ardından tüm dünya bahar mevsimini karşılamaya hazırlanıyordu… Fakat insanlık bir başka bahara uyandı! Hepimizin korona virüsü olarak tanıdığı ve kısa süre içerisinde dünya gündemine oturan kovid-19 virüsü yeryüzünde bir şok etkisi yarattı. Dünya, kısa süre içerisinde Çin’den birçok ülke ve kıtaya yayılarak salgına dönüşen virüsü pandemi olarak ilan etti. İnsan vücuduna enfekte olması yoluyla etki gösteren virüs, kısa süre içerisinde dünyanın dört bir yanından gelen kitlesel ölüm haberlerini beraberinde getirdi. Yeryüzüne korku, panik ve ekonomik buhranları da beraberinde getiren bu amansız virüs mevcut dünya düzenini bir anda allak bullak etmişti. Virüse karşı ülkeler ulusal bir mücadele veriyor ve bu mücadelenin saygıdeğer neferleri ise hiç şüphesiz kahraman sağlıkçılar oluyordu.

Dünya düzenini bir kasırga gibi etkisi altına almış olan virüs ile mücadele güçlenerek devam ediyor. İnsanlık tarih boyunca her ne kadar sayısız badireler atlatmış olsa da bunu da atlatacağından hiç şüphem yoktur. Fakat bundan sonra hiçbir şey artık eskisi gibi de olamayacaktır. İş dünyasında ki birçok sektörü de etkilemiştir. Çoğu zaman okuduğumuz strateji kitaplarında yazan; “yeni dünya düzeni (the new wold order)” bu kez sadece politik olarak değil, gözle görülür bir şekilde fiziksel değişimlere de neden olacaktır. 21. Yüzyıl dünyasına hoş geldiniz! Kalıplaşmış, klasik ve ya geleneksel, standart, rutin ve basit zihinsel düşüncelerden uzaklaşacağız. Rekabetçi, yenilikçi, mücadeleci, asimetrik ve farklı fikirlerle inşa edilen bir düzene geçmiş bulunmaktayız. İnsanlar, şirketler ve hatta devletler kendilerini yeniden yapılandırmaya başladı. Şirketler olarak bu yeni dünya düzenini doğru okumalı ve hazırlıklarımızı bu koşullara göre yapmalıyız. Öne çıkan ve öncelikleri büyük ölçüde değişime uğrayan sektörleri ele aldığımızda; sağlık, ulaşım, gıda, enerji, eğitim, tekstil, elektronik ve iklimlendirme sektörleri bu koşullardan en çok etkilenen kalemler olarak ön plana çıkmaktadır.

 

Bireyselliğin daha fazla ön plana çıkacağı; kişinin sağlık, eğitim, temel hak ve özgürlüklerine olan öneminin artacağı bir dönemdeyiz. İnsanlar sağlıklarına çok daha dikkat edecekleri için özel sağlık sigortalarına ve sağlık sektörüne olan ilgi artacaktır. Gıda alımında daha doğal ve hijyene önem verilmiş üretimlere olan ilgi neticesinde tarım ve GDO’suz ürünler ön plana çıkacaktır. Köylere ve doğaya bir yönelişin başlaması ise hiç şüphesiz ki kaçınılmaz görülmektedir. Peki bu dönüşümler yaşanırken insanoğlu uzun süre hareket etmeden durabilir mi?  Asla! Bu durumda ön plana çıkacak sektörler arasında haliyle ulaşım sektörü gelmektedir. Özel araçlara olan ilgi daha fazla artacaktır. Yaşam kalitesini arttırma hedefi doğrultusunda doğa ile iç içe yaşama yönelecek olan insanlık, motorlu ve gürültülü araçlardan ziyade elektrikli araçlara yönelecektir. Home ofis tabiri ile kullanılan evden çalışma sistemi, dijitalleşme ile birlikçe birçok sektörde tercih edilir hale gelecektir. Dijital bir çağdayız ama bu çağın sorunları da biraz farklı olsa da tabi ki olacaktır. Fakat bunlara bir başka yazımızda değineceğim.

Ulaşım sektöründen bahsederken havacılık sektöründen bahsetmezsek olmaz. Diğer yazımızda havacılık sektöründeki beklentileri, arz talep dengesinin yönelimini, yeni dönem ar-ge çalışmalarını, finans kaynaklarının yönetimini, şirket iç yapılarındaki dönüşümleri, seyahat düzenlerini, seyahat hijyenini, havalimanı hijyen güvenliğini, havayolu firmalarının özel terminallerini, inovasyona verdikleri önem ile 21. Yüzyıl havacılık sektörüne lider girmeyi hedefleyen global firmaların hazırlıklarından bahsedeceğim.

Unutmayalım ki her kriz bir fırsattır. Eğer esen rüzgara göre yelkenleri ayarlayabilirsek; bu rüzgarlar bizi hedeflerimize taşır. Aksi halde açık okyanuslarda batırır!

  1. Yüzyıl rüzgarı bu kez bizden yana esecek…

Hep birlikte göreceğiz…

Sağlık, mutluluk ve umut dileklerimle…

Saygılarımla

please click on the link for the english version

The New World ,Trade Order