“Yeni Hindistan”ın İnşasında Gujarat’ın Rolü

0

Hindistan, 18-20 Ocak 2019 tarihleri arasında 9. Vibrant Gujarat Summit (Canlı Gujarat Zirvesi)’ni gerçekleştirmektedir. Hindistan’ın Gujarat eyaletinde gerçekleşen zirvenin amacı yabancı yatırımcıları ülkeye çekmek, sağlam elektrik üretimi elde etmek, sübvanse edilmiş altyapı hizmetleri sağlamak, 2030 yılına kadar Gujarat eyaletinin ekonomik ve sosyal alanda ülkenin en gelişmiş eyaleti olmasını sağlamak, Gujarat’ın inşasını güçlendirmek, Hindistan’ı en iyi küresel ekonomilerle rekabet etmeye teşvik etmektir.

Gujarat Hindistan’ın en hızlı büyüyen eyaleti iken, ülke ekonomisinin de ana çatılarından birini teşkil etmektedir. Aynı zamanda Gujarat, Hindistan’ın en sanayileşmiş eyaletlerinden biridir. India Shining, Make in India, Skill India, Digital India gibi önemli projeler kapsamında “Yeni Hindistan”ın inşası gerçekleştirilirken, sosyo-ekonomik alanda Hindistan yabancı yatırımların artmasını hedeflemektedir. Bu anlamda Gujarat eyaletinin ticaret konusunda 5000 yıllık tarihi ve Lothal Limanı ile Hindistan’ın dünyaya açılan bir merkeze sahip oluşu, eyaleti ekonomi alanında daha fazla cazip hala getirmektedir. Ayrıca Gujarat eyaletinin ticaret alanında kendine has karakteri düşünüldüğünde, “Yeni Hindistan”ı şekillendirme yolunda, bahsi geçen eyalet, ülkenin önemli bir küresel güç olma yolundaki hedefleri için ekonomi alanında biçilmiş bir kaftan olduğu görülmektedir. Zira binlerce yıldır Gujarat Doğu Afrika, İran Körfezi ve Avrupa ile kurduğu ticaret ağı ile öne çıkmaktadır. Eyaletin %80’ini teşkil eden ve tarımla uğraşan Dalitlerin “Canlı Gujarat” kampanyasından faydalanamadığı, hatta dışlandığı gerçeği projenin “sosyal” alanda gelişim amaçlarını büyük oranda sekteye uğratsa da tekstil, kimya, ilaç, makine, plastik, yiyecek, turizm, inovasyon, AR-GE, savunma, sağlık, bilişim, altyapı, liman, deniz yenilenebilir enerji gibi birçok alanda Hindistan yabancı şirketlerle etkin ortaklık kurmaya çalışırken, ekonomik olarak önemli bir gelişme kaydetmeyi amaçlamaktadır.

2002 yılında gerçekleşen Gujarat isyanı, Hindistan’ın modern tarihinin en kanlı olaylarından biriydi. 11 Eylül 2001 olayı sonrası Hindu-Müslüman ilişkilerinin gittikçe gerginleşmesinin ardından, eyalette Hindu hacıların seyahat ettiği bir trenin Müslümanlar tarafından yakılması iddiasıyla (yangının nasıl başladığı hakkında görüş birliği yoktur) başlayan olay, büyük bir isyan halini almıştı. İsyan, birçok kişinin ölümüne neden olurken, Gujarat eyaletinin sosyo-ekonomik yapısı isyan nedeniyle büyük zarar görmüştü. O dönem eyalet lideri olan Narendra Modi, 2003 yılında “Canlı Gujarat” terimini kavramsallaştırarak, eyaletin bozulan sosyo-ekonomik yapısının iyileştirilmesi için önemli bir adım attı. Canlı Gujarat Zirvesi ile eyaletin yeniden tercih edilen bir yatırım noktası olması, iş dünyası arasında bilgi birikiminin paylaşılması, etkin ortaklıkların kurulması, küresel sosyo-ekonomik gelişme gündeminde beyin fırtınasının gerçekleşmesi için önemli bir platform sağlanması amaçlandı.

Sardar Patel Hastanesi

Canlı Gujarat Zirvesi’nde Avustralya, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Japonya, Fas, Norveç, Polonya, Güney Afrika, Güney Kore, Tayland, Hollanda, Birleşik Arap Emirlikleri ve Özbekistan olmak üzere 15 partner ülke bulunmaktadır. Bu yılki zirveye 15 partner ülkenin lider ve temsilcilerinin yanısıra, 131 ülkeden temsilci ve 40.000’den fazla delege katılmıştır. Modi zirvenin açılışında daha kolay, ucuz, hızlı ve akıllı iş ortamının sağlaması yolunda başlatılan tedbirler hakkında konuşma yaptı ve Hindistan’ın ekonomik alanda başlattığı reformlar doğrultusunda elde ettiği başarılara değindi. Bunlardan biri de Hindistan’ın dünyanın yenilenebilir enerji üreten beşinci, rüzgar enerjisinde dördüncü ve güneş enerjisinde beşinci olduğuna değinerek, ülkenin artık elektrik ithalatı yapabilen bir konuma gelmesiydi.

Yine zirve vesilesiyle Modi, Sardar Patel Tıp Bilimleri ve Araştırma Hastanesi’nin açılışını gerçekleştirdi. Digital India kapsamında “kağıtsız hastane” uygulaması başlatılmış, hava ambulansının yanında ultra modern bir halk hastanesi olarak tasarlanarak fakirlere sağlık hizmeti verilmesi amaçlanmaktadır. Ülkenin önemli iş adamlarının da katıldığı zirvede, Reliance Industries’in sahibi, Asya’nın en zengin adamı Mukesh Ambani Modi’ye küresel şirketlerin Hindistan’ın dijital ekonomisi üzerinde “veri kolonizasyonu” kurması konusunda karşı adım atmasını önerdi. Zira Ambani verinin, dünyanın yeni petrol ve zenginliği olduğunu dile getirdi. Bu nedenle, Hindistan’ın kendi verilerini kendisinin kontrol etmesini ve onlara sahip çıkması gerektiğini vurguladı. Sonuç olarak, küresel iş dünyasını bir araya getiren Hindistan, bu vesile ile içte 2002 yılının acı hatıralarının izlerini silmeye çalışırken, dışta ise o dönem eyaletten çekilen yabancı yatırımları tekrar elde etmeye çalışmakta ve küresel imajını tamir etmeye çalışmaktadır. “Yeni Hindistan”ın şekillenmesinde ise neoliberalizmin silahlarıyla donanan ülkede Gujarat’ın rolü gittikçe artmaktadır.