Yeni Yılı İlk Ve En Son Hangi Ülke Karşılayacak?

0

Yeni Yıla Türkiye ile aynı saatte Yunanistan, Ukrayna, Finlandiya, Mısır ve Güney Afrika’da yeni yıla girmiş olacak. Avrupanın çoğu ülkesi bizden 1 saat sonra yeni yıl coskusu yaşarkeni İngiltere 2 saat sonra yeni yıla girecek. Yeni yılı en son karşılayacak ülke ise Amerika Birleşik Devletleri Olacak.
Türkiye saati ile sabah 07:00 itibari ile Amerika 2016′ya giren son ülkelerden olacak.
Türkiye dahil bir çok ülke yeni yıla geri sayım için başlarken Yeni Zelanda ve Fiji adaları TSİ 13.00`te yeni yıla girdi.
Tayland yeni yılı havai fişeklerle karşıladı

Çin‘in başkenti Pekin’de halk 2016’yı coşkuyla karşıladı.

Başkent Pekin’in merkezi noktalarında bulunan Şı Mao Tien Ci ve Santiun bölgesinde cadde ve sokaklar renkli ışık ve süslemeler ile donatıldı. Başkentin merkezi noktalarında küçük gruplar halinde toplanan Çinliler, 2016’yı coşkuyla karşıladı ancak geçen yıl yapılan lazer ve havai fişek gösterileri eşliğinde geri sayım yapılmadı.

Sanlitun gibi kentin işlek bölgelerinde güvenlik güçleri konuşlanırken, halkın toplanabileceği geniş alanlara girişin yasaklandığı gözlendi.

Yılbaşı nedeniyle başkentin büyük alışveriş ve eğlence merkezlerinin yanı sıra lokantalar dolup taşarken, şehrin ana caddelerinde trafik yoğunluğu yaşandı.

Öte yandan geçen yılki yılbaşı kutlamalarında, kalabalığın toplandığı Şanghay’ın dış sahil tarafındaki Vaytan (The Bund) bölgesinde halkın üzerinde eğlendiği platform çökmüş ve çıkan izdihamda 36 kişi hayatını kaybetmişti. Olaydan sorumlu tutulan 11 yetkili görevden alınmış ve ölenlerin ailelerine tazminat ödenmişti.

Yılbaşının kutlamalarının yapıldığı Vaytan’da, geçen yılki yaşanan izdihamdan dolayı bu yıl etkinlik düzenlenmeyeceği açıklandı. Şanghay’ın diğer işlek bölgelerinde yapılacak yılbaşı etkinlikler için tedbirler alındı.
Dünya adım adım yeni yıla girmeye başladı. Her sene olduğu gibi yine yeni yıla ilk giren ülke Pasifik’te ada devleti olan Kiribati oldu.
2016′ya ilk giren ülke Pasifik’te küçük bir ada devleti olan Kiribati oldu. Kiribati Türkiye saati ile 12.00′de 2016′ya ilk giren ülke oldu.
Türkiye saati ile 13:00′te Yeni Zelanda da 2016′ya adım attı. 15:00′te ise Avustralya sırasıyla 2016′ya girecek diğer ülke…