Yeterince Egzersiz Yapmayanlarda Sağlık Sorunları Riski Artıyor

0

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yaptığı araştırma sonucuna göre dünya nüfusunun dörtte birinin yeterince egzersiz yapmadığını belirtti. WHO, bu kişilerde ciddi hastalıklara yakalanma riskinin de arttığını söyledi.

WHO’ ya göre dünya genelinde bir buçuk milyara yakın yetişkin fiziksel olarak yeterince aktif olmadıkları için ölebilir.

Sağlık Örgütü’nün öncülük ettiği ve Lancet Global Health dergisinde yayımlanan araştırma, yaklaşık iki milyon katılımcıdan toplanan verilerle yapıldı. Araştırma sonucuna göre 2001 ila 2016 yıllarında arasında egzersiz yapanların sayısında az da olsa artış görülüyor.

WHO, yeterince spor ve egzersiz yapmayanlarda kalp krizi, demans, kanser, Tip 2 diyabet hastalıklarına yakalanma riskinin arttığı uyarısında bulundu.

Dünya genelinde 2016 yılında her üç kadından biri ve her dört erkekten biri yeterli denebilecek miktarda fiziksel aktivitede bulunmuyor. Sağlıklı bir yaşam için gerekli egzersiz uzmanlara göre haftada en az 150 dakika veya yoğun bir program ise haftada en az 75 dakika olarak belirtildi.

Araştırmada fiziksel aktiviteleri artırmanın kas yapısını, kalbi ve nefes alıp vermeyi geliştirdiği, kemikleri güçlendirdiği ve hipertansiyon, kalp krizi, felç,  diyabet, depresyon ve bazı kanser türlerine yakalanma riskini de düşürdüğü görüldü.