Yoga’nın Nüfuzu

0

Morarji Desai Ulusal Yoga Enstitüsü Müdürü Ishwar Basavaraddi, devlet ve özel sektörlerin birleşmesiyle, önümüzdeki üç yıl içinde Hindistan’da bir milyondan fazla iş yaratılacağını söyledi. Hindistan Ayush Bakanı Bakanı Shripad Yesso Naik ise hükümetin, bu sektörde her devlet dairesinde meslek öğretmeni, eğitmen veya danışmanlığını içeren 30-50.000 arası istihdam yaratacağını belirtti. Farkındalığı artırmak ve profesyonelleri eğitmek için hükümet her eyalette bir yoga üniversitesi kurmayı amaçlıyor. Ayrıca her eyalette adaylara doğru eğitim vermek ve böylece kariyerlerini sorunsuz bir şekilde oluşturmak için bir üniversite kurulması hedefleniyor.

Yoga için kariyer değişikliği yapıp iyi kazanç sağlamak mümkün. Örneğin 44 yaşında tanınmış bir medya şirketinde çalışan Hint bir kadın, 10 yıllık işini bırakıp, profesyonel bir yoga eğitimi alıp, bunu kariyer haline dönüştürmüş. Sadece kariyer değiştirenler değil, farkındalık kazanmış ev hanımları dahi yoga ile kariyer edinmekte.

Bugün ise devletten özele her sektörde çalışanlara fitness eğitmenleri sağlanıyor.  Hindistan Ticaret ve Sanayi Odaları (ASSOCHAM) 2016 raporuna göre, kurumsal şirketlerin yüzde 53’ünden fazlası, verimliliği artırmak, hasta günlerini azaltmak, zihinsel berraklığı arttırmak, yorgunlukla mücadele etmek, hafızayı geliştirmek ve stresle mücadele etmek için işyerinde yoga seanslarını tercih ediyor. Yoga eğitmenleri ünlü kişilere ders vermek dışında, turizm ve sağlık sektöründe de önemli bir yer edinmiş durumda.

Dünya da yoganın potansiyelini fark etmiş durumda. 2012 ABD Ulusal Sağlık Mülakat Anketi (NHIS) çalışmasına göre, ülkede yoga yapan yetişkinlerin oranı 2002’de % 5,1, 2007’de % 6,1 iken, 2012’de önemli bir artış göstererek % 9,5’e (21 milyon) ulaşmış durumda. Ayrıca ABD’de bir yoga eğitmeni bir saate 25-40 dolar arası kazanıyor. Bölgelere göre bu oran 30-45 dolar arası da değişebiliyor. Giderek huzurunu ve sağlığını kaybeden Batı için Hindistan, yoga ile dünyaya önemli bir ders vereceğe benziyor.