Yükselen Denizler Zehirli Mezar’ı Açabilir-6-

0

3,1 milyon metreküpten fazla radyoaktif malzeme Runit Adası’ndaki 18 inç kalınlığında bir kapakla kapatılan bir bomba krateri içinde yatıyor.

 

Enewetak Atoll’de patlatılan 43 nükleer bombanın geride bıraktığı kirlenmiş enkaz ve toprak, nükleer testlerden birinden bir krater içine kapatıldı. 70’lerin sonunda inşa edilen kubbe, çürüme belirtileri gösteriyor. Ufalanırsa, radyoaktif içerikleri lagün ve okyanusa salınır.

 

Kubbenin inşası ile ilgili 1981 nolu askeri belgeye göre, ABD hükümet yetkilileri, 25 Şubat 1975’te bir araya gelerek okyanus boşaltma ve atıkları ABD anakarasına geri taşıma da dahil olmak üzere çeşitli temizleme seçeneklerini görüşmek üzere bir araya geldi. Belgede, “mevcut olanların birçoğu, radyoaktif malzemenin o zaman bile kraterden sızdığını ve yapmaya devam edeceğini fark ediyor gibiydi” dedi.

Ancak diğer seçenekler çok pahalı olduğu için kubbeye yerleştiler. Müteahhit yerine temizlik yapmak için askeri personele güvendiler.

 

Bu toplantıda üst düzey bir Pentagon görevlisine kubbe başarısız olursa ve kimin sorumlu olacağı sorulmuştu.Savunma Nükleer Ajansı aracılığıyla temizlik sürecini yönlendiren ABD Hava Kuvvetleri’nden General D. D. Johnson, “ABD’nin sorumluluğu olacaktır” dedi.

 

Belgeler, inşaat ekiplerinin kubbeyi 18 inçlik bir beton örtü ile kaplayarak bitirirken yeni, yüksek derecede kirlenmiş kalıntıların bulunduğunu göstermektedir.

 

Bu malzemeyi atık sahasına ekleme sürecinde, beton üst kısmın parçaları kirli metalik molozlarla gömülmüştür.

 

Asker kubbeyi inşa ederken Enewetak’ta Eberline Instruments için radyokimyasal olarak çalışan Paul Griego “Özensizdi” dedi.

 

Raporun yazarları , kubbenin “radyasyon kalkanı olarak hareket etmekten ziyade malzeme içermek ve erozyonu önlemek için tasarlandığından” dolayı, kubbe kapağındaki radyoaktif maddenin endişe kaynağı olmadığını belirtti.

 

Bugün ABD’li yetkililer, kubbenin “amaçlanan amacına” hizmet ettiğini iddia ediyor – mutlaka radyasyon kalkanı olmak zorunda değil diyorlar.

Kubbenin tamamlanmasından kısa bir süre sonra, gelgitler Runit’in kıyılarına 120 metreküpten daha fazla radyoaktif enkaz yıkadı ve ABD yetkililerinin kubbeye bitişik yeni bir “kırmızı seviye” enkazı tutması için küçük bir ön cam inşa etmelerini sağladı.

 

Runit Dome’daki ABD’deki bilimsel uzman, Enerji Departmanı yüklenicisi olan Hamilton. Neredeyse otuz yıl önce radyasyon sorunları üzerinde çalışmaya başladı ve nükleer bilim adamları ve fizikçiler arasında geniş saygı duyulan bir uzman..

2012 yılında , Hamilton atık sahasını ABD Nükleer Düzenleme Komisyonu düzenlemeleriyle “tutarlı olmayan” yüksek oranda radyoaktif bir “nokta kaynağı” olarak nitelendirdi. Ayrıca, çevreye daha fazla plütonyum bırakabileceğini de belirtti.