Yunan Gazeteci Alexis Papachelas’ın Koronavirüs Yorumu ;”Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak”

0

 

Koronavirus, Yunanistan ve dünya çapında hayatımızı birçok yönden değiştirecek. Her şeyden önce, bizi kesinlikle daha fakir kılacak; en azından kısa vadede. Uluslararası uzmanlar, Yunanistan’ın yüzde 3 ile 4 arasında bir durgunluk yaşayacağını tahmin ediyorlar. Bu tahmin, Yunanistan turizm endüstrisinin yüzde 50 oranında düşeceği tahminine dayanıyor.

Hükümet önlemleri, iç tüketimdeki azalmanın telafi edilmesine yardımcı olurken, Yunanistan’ın Avrupa Merkez Bankası’nın nicel genişleme (QE) programına dahil edilmesi de etkinin yumuşatılmasına yardımcı olacak. Ancak, pandemi Mayıs ayında sihirli bir şekilde sona ermezse, turizm ve üretime verilen zararı dengelemek çok zor olacak.

Benzer kıyamet senaryoları Avrupa ve ötesindeki diğer ülkeler için de söz konusu.. Kriz Avrupa Birliği’nin gücünü test edecek. Kilit soru, Almanya’nın nihayetinde geçmişin güvensizliklerinin üstesinden gelip gelmeyeceğini ve yeni bir Marshall Planı temelinde Avrupa’yı krizden çıkarmayı seçip seçmeyeceğidir.

Bu arada, devlet kapitalizminin gerekli bir aşamasını da yaşamamız gerekecek. Bankalar, büyük sektörler ve küçük işletmeler ayakta kalmak ve faaliyetlerini sürdürmek için devlet fonlarına ihtiyaç duyacaktır. Çin, bu hatlar boyunca faaliyet gösteren tek ülke ve bu yüzden kriz sonrasına  daha iyi hazırlanıyor. Bu geçiş te Çin Batı’ya gerçek bir meydan okumayı getirecek..

Dahası, Amerikan hegemonyasının sonunu da yaşıyoruz. ABD Başkanı Donald Trump ve müttefiklerinin görmezden gelmeyi seçtiği yol çarpıcı. Birkaç yıl öncesine kadar Amerikalıların liderlik etmesi, işbirliği yapması ve yardım sağlaması bekleniyordu. Şimdi ABD bir üçüncü dünya ülkesi gibi görünüyor, uluslararası ilişkiler açısından ise sadece kendi çıkarlarına hitap eden bencil bir süper güç gibi davranıyor. İtalya ve Yunanistan’a gönderilen tıbbi ekipman yüklü Çin uçaklarının görüntüleri Birkaç yıl önce bu düşünülemezdi. Çin ABD bir adım önde..

Herkes keşfedilmemiş sularda hareket ediyor. Bu yeni krizle başa çıkmak, hem politik hem de sosyal açıdan zor olacaktır. Yunanlıların arkasında on yıllık bir ekonomik sefalet var. Tabii ki insanlar sorunun Yunanistan’a özel olmadığını biliyorlar; dışarıda üretilen küresel bir sorunla karşı karşıyayız. Bununla birlikte, bu gibi rasyonel argümanlar, işler iyileşmeye başladığında, bir kez daha işsizlik hayaletiyle yüzleşeceğiz. Ertesi günle başa çıkmak ciddi planlama, sabır ve sosyal hoşgörü gerektirecektir. Çünkü hiçbir şey bir daha aynı olmayacak. İnsanlar büyük krizlere cevap verebilecek politikim isteyecekler.

Yunanistan’ın muhafazakâr yönetiminin kendini gösterebileceği yeni alan oluşuyor veya gösteremeyeceği.. Ayrıca, ekonomik hasarı onarmak için halk bir plan görmeyi de bekleyecek..

Bunu geçene kadar hepimiz  bekleyeceğiz.

kaynak: ekathimerini.com