Yunanistan’da Çipras Dönemi Bitti….

0

Yunanistan’da yapılan erken genel seçimde ana muhalefetteki merkez sağ Yeni Demokrasi (ND) partisi ilk sırada yer aldı.

İçişleri Bakanlığı’nın seçim sonuçlarına dair açıkladığı ilk rakamlara göre, liderliğini Kiryakos Miçotakis’in yaptığı ND, yüzde 39.8 oy aldı.

Yunanistan Başbakanı ve Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras ise yüzde 31.5’te kaldı.

Bu sonuçlara göre mecliste 158 sandalye kazanarak salt çoğunluğu elde edecek olan Miçotakis’in partisi tek başına iktidara gelebiliyor.

Çipras, rakibi Miçotakis’i telefonla arayarak seçim zaferinden dolayı tebrik etti.

51 yaşındaki siyasetçi Miçotakis’in pazartesi günü yemin ederek başbakanlık koltuğuna oturması bekleniyor.

Seçime katılım oranı yüzde 57.2 oldu.

Partilerin oy dağılımı ve sandalye sayısı şu şekilde:

  • Yeni Demokrasi yüzde 39.8 (158)
  • SYRIZA yüzde 31.5 (86)
  • Değişim Hareketi (KINAL) yüzde 8.3 (22)
  • Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yüzde 5.3 (15)
  • Yunan Çözümü Partisi yüzde 3.8 (10)
  • Avrupa’da Demokrasi Hareketi (DİEM25) yüzde 3.4 (9)
  • Diğer partiler yüzde 8.1

Bu sonuçlara göre parlamento 6 partiden oluşuyor. Aşırı sağcı Altın Şafak partisi dışarıda kalırken, milliyetçi Yunan Çözümü Partisi meclise giriyor.

Miçotakis ilk mesajında işsizlikle mücadele sözü verdi

Parti genel merkezinde seçim sonuçlarını değerlendiren Miçotakis, özellikle gençlere yeni fırsatlar vereceğini ve işsizlikle mücadele edeceğini söyledi.

Büyüme rakamlarını artıracağını belirten yeni lider, ilk iş olarak vergileri düşüreceğini, yatırımları artıracağını, maaşları yükselteceğini, sağlık ve eğitim alanında iyileştirme yapacağını kaydetti.

Miçotakis ayrıca Yunanistan’ın sesini Avrupa sahnesinde daha güçlü duyuracağını ifade etti.

Sandık çıkışı anket sonuçları

Sandık çıkışı anket sonuçlarına göre, Yeni Demokrasi partisi lideri Kiryakos Miçotakis’in yüzde 38 – 42 aralığında oy alması bekleniyor.

Yunanistan Başbakanı ve Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras yüzde 26.5 – 30.5 oy aralığında ikinci sırada yer alıyor.

PASOK’un devamı olan, sosyal demokrat Değişim Hareketi (KINAL), yüzde 6 – 8; Yunanistan Komünist Partisi 5 – 7 ve eski Ekonomi Bakanı Yannis Varoufakis’in kurduğu Avrupa’da Demokrasi Hareketi (DİEM25) yüzde 3 – 5 aralığında bulunuyor.

2015’teki seçimlerde yüzde 7 civarında oy alan aşırı sağcı Altın Şafak partisinin yüzde 3 barajına takılarak meclise giremeyeği tahmin ediliyor.

Bu sonuçlara göre, Miçotakis’in Yeni Demokrasi partisi 300 sandalyeli mecliste 155 ila 167 arasında milletvekili çıkararak salt çoğunluğu elde etmesi bekleniyor. Bu durumda Miçotakis tek başına hükümet kurabiliyor. SYRIZA’nın milletvekili sayısı ise 77 – 88 arasında kalıyor.

Ülkenin en eski partilerinden olan Yeni Demokrasi, 2015’teki erken seçimlerde yüzde 27.81 oy alarak 76 milletvekili çıkarmıştı.

Yunanistan 2008 yılında yaşadığı ekonomik krizden bu yana altıncı kez sandık başına gitti.

Normal tarihinden yaklaşık 4 ay önce gerçekleşen seçime, 20 siyasi parti katıldı. Yüzde 3 seçim barajının uygulandığı seçimde, partiler meclisteki 300 sandalye için yarıştı.

Miçotakis kimdir?

Miçotakis, Yunanistan eski Başbakanı Konstandinos Miçotakis’in oğlu ve eski Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni’nin kardeşi, Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyanni’nin dayısı.

Amerikan Harvard Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler okuyan Miçotakis, Stanford Üniversitesi’nde Uluslararası Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu.

2004’te ilk kez YDP’den milletvekili seçildi ve 2016’da YDP’nin liderlik koltuğuna oturdu.

Andonis Samaras hükümeti döneminde 2013-2015 yılları arasında İdari Reformlar ve E-Devlet Bakanı olarak görev yaptı.

51 yaşındaki siyasetçi 3 çocuk babası.

Çipras: Ana muhalefet partisi olarak devam edeceğiz

SYRIZA lideri Aleksis Çipras seçim sonuçlarının duyurulmasının ardından rakibi Miçotakis’i tebrik etti.

Sonuçları değerlendiren Çipras, SYRIZ’nın ‘halkın çıkarlarını korumak için’ ana muhalefet partisi olarak yoluna devam edeceğini söyledi.

Hükümeti döneminde elde edilen ekonomi rakamlarını savunan Çipras, Miçotakis’e daha öncekilerinden iyi bir miras bıraktıklarını kaydetti.

Avrupa Birliği’nin (AB) kurtarma programları gölgesinde 2015’te iktidara gelen Çipras, başta ekonomi politikaları olmak üzere milliyetçi “Bağımsız Helenler” Partisi ANEL ile ittfak kurması ve son olarak ‘Makedonya’ sorunundaki politikasından dolayı eleştiri oklarının hedefindeydi.

AB Komisyonu Başkanı Juncker: Kapasitenize güvenim tam

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Miçotakis’a mektup yazarak zaferini kutladı. Yunanistan’ın geçmişte birçok şeyi başardığını ancak daha çok yapılması gerekenin olduğunu belirten Juncker, mektubunda “Ülkenin tarihinde yeni ve parlak bir gelecek safha açmak için sizin kişisel kapasitenize ve Yunan halkının kapasitesine güvenim tam” dedi.

Erdoğan ve Çavuşoğlu Miçotakis’i kutladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan’da seçimin galibi Yeni Demokrasi partisi lideri Kiriakos Miçotakis’i telefonla arayarak tebrik etti.

Erdoğan görüşmede sonuçların Türkiye-Yunanistan ilişkileri ve bölge için hayırlı olması temennisinde bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Miçotakis’i kutladı. Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Yeni Demokrasi lideri Kriakos Mitsotakis’i seçimlerdeki başarısından dolayı içtenlikle kutluyorum. Onun liderliğinde Türk-Yunan halkları arasındaki dostluğun ve ikili ilişkilerimizin daha da güçleneceğine inanıyorum.” dedi.