Yunanlıların Çoğu Makedonya ile Yapılan Anlaşmaya Karşı

0

Haber Yorum

Yunanlıların çoğunluğu, geçtiğimiz Haziran ayında Yunanistan ile Eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya (FYROM) arasında imzalanan ve Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan dışişleri meseleleriyle ilgili bir ankete göre on yıllarca süren bir anlaşmazlığı çözme anlaşmasına karşı çıkıyor.

6-16 Kasım tarihleri ​​arasında telefonla yürütülen aylık siyasi barometre, yüzde 65’inin buna karşı olduklarını, yüzde 17’si lehte ve yüzde 13’ünün de karşı olmadıklarını söyledi. Bir diğer yüzde 5, ilgilenmediklerini veya anlaşma hakkında fikir sahibi olmadıklarını söyledi.

Atina-Üsküp anlaşmasının ana mimarlarından biri olan eski dışişleri bakanı Nikos Kotzias hakkındaki ise katılımcıların yüzde 60’ı olumsuz bir görüşe sahip olduklarını söyledi, yüzde 32’si olumlu görüşe sahip olduklarını ve yüzde 9’unun politikacı hakkında herhangi bir fikre sahip değil.

Türk-Yunan ilişkilerinin bir yıl öncesine göre iyileşip iyileşmediğini, bir önceki yıla göre aynı kaldığını, ya da aynı kaldığını söyleyen katılımcıların yüzde 52’si daha kötü olduklarını, yüzde 44’ü değişmediklerini ve yüzde 2’sinin iyileştiklerini belirttiklerini söyledi.